Trwa ładowanie...
d245g3j

Podkarpackie/ Rezerwat skalny Prządki wrócił do dawnego wyglądu

Zakończyły się prace związane z przywracaniem dawnego wyglądu skałom w rezerwacie przyrody Prządki pomiędzy Czarnorzekami a Korczyną k. Krosna (Podkarpackie). Rezerwat tworzy grupa ostańców skalnych, które pod wpływem erozji przybrały oryginalne kształty.

Share
d245g3j

"Usunięto 115 drzew zasłaniających skały. Prawie połowę z nich pracownicy firmy specjalistycznej ścinali korzystając z technik alpinistycznych" - powiedziała we wtorek PAP zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie Agnieszka Marcela.

Prace trwały dwa tygodnie i kosztowały 25 tys. zł. Przedsięwzięcie finansowała podkarpacka RDOŚ.

Marcela przypomniała, że podobne zabiegi w rezerwacie odbywały się wcześniej; ostatnie w 2000 r. "Nie należy ich traktować jako ingerencję w naturalne środowisko. Przedmiotem ochrony w tym przypadku są wychodnie skalne, a nie np. ekosystem leśny" - zaznaczyła.

"W przeszłości szczyt wzniesienia pozbawiony był zupełnie roślinności drzewiastej, a ostańce Prządek wyróżniały się na tle krajobrazu. Wskutek zmian zachodzących w zagospodarowaniu tego terenu skały zostały przysłonięte wielogatunkowym drzewostanem" - zaznaczyła zastępca dyrektora RDOŚ.

d245g3j

Podkreśliła, że działania RDOŚ zostały przychylnie przyjęte m.in. przez środowisko geologów. Zadowolony jest również wójt gminy Korczyna Jan Zych; na jej terenie znajduje się rezerwat. "Był to jeden z postulatów mieszkańców, którzy od lat dopominali się o przywrócenie Prządkom ich pierwotnego wyglądu" - dodał.

Jego zdaniem, należało jednak usunąć więcej drzew rosnących między skałami. "Nadal nie są to takie Prządki, jakie widzimy na fotografiach z czasów międzywojennych; wtedy były widoczne z daleka zarówno z Korczyny jak i Czarnorzek" - zauważył.

Zych zwrócił też uwagę na duże zainteresowanie turystów rezerwatem. "W weekendy odwiedza je 400-500 osób. Są bardzo ważnym miejscem w naszej gminie" - wyjaśnił.

Rezerwat tworzy zespół ostańców skalnych; skały mają ponad 20 m. Są zbudowane z gruboziarnistego piaskowca ciężkowickiego. Nazwa rezerwatu pochodzi od legendy, według której skały są dziewczętami zamienionymi w kamień za przędzenie lnu w Wielkanoc. Niektóre ostańce mają nazwy, m.in. Prządka-Matka, Prządka-Baba, Herszt.

d245g3j

Teren rezerwatu, który został utworzony w 1957 r., leży na pograniczu wsi Czarnorzeki i Korczyna przy drodze z Rzeszowa do Krosna; jego powierzchnia wynosi ponad 16 ha.

Patronem rezerwatu od 2009 r. jest wybitny geolog prof. Henryk Świdziński, który już w latach 30. ubiegłego wieku apelował o objęcie Prządek ochroną prawną.

Oprócz RDOŚ w projekcie uczestniczyli też samorząd gminy Korczyna, Zespół Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie oraz nadleśnictwo Kołaczyce.

d245g3j

Podziel się opinią

Share
d245g3j
d245g3j