Trwa ładowanie...
d2nz87l

Podkarpackie/ Wykryto drugie ognisko ptasiej grypy w regionie

W gospodarstwie w Krośnie (Podkarpackie) wykryto ognisko ptasiej grypy (wirus H5N8). Ognisko dotyczy 56 sztuk drobiu i ptaków utrzymywanych hobbystycznie - poinformowała PAP w poniedziałek rzeczniczka wojewody podkarpackiego Małgorzata Waksmundzka-Szarek.

Share
d2nz87l

Dodała, że to już drugie ognisko tej choroby w województwie.

Waksmundzka-Szarek podkreśliła, że powiatowy lekarz weterynarii w Krośnie wydał już rozporządzenie, które określa m.in. oznakowanie oraz nakazy i zakazy obowiązujące na obszarze, gdzie wykryto zagrożenie.

Pierwsze w regionie ognisko ptasiej grypy wykryto w połowie grudnia w gospodarstwie przyzagrodowym w Wapowcach w pow. przemyskim. Były w nim hodowane 72 sztuki drobiu różnego gatunku, m.in. kur, kur ozdobnych, kaczek i perliczek.

d2nz87l

Ptasia grypa nie jest szkodliwa dla ludzi.

Jak wynika z komunikatu Głównego Lekarza Weterynarii zamieszczonego na jego stronie internetowej, obecnie w kraju występują 22 ogniska tej choroby.

Ptasia grypa wystąpiła w Polsce do tej pory dwa razy. W grudniu 2007 r. pojawiła się w 10 ogniskach w województwach: mazowieckim (w powiatach płockim i żuromińskim) oraz warmińsko-mazurskim (w powiatach lidzbarskim, elbląskim i ostródzkim). W wyniku wykrycia tej choroby służby weterynaryjne zlikwidowały 939 tys. ptaków oraz ponad 3 mln 950 tys. jaj.

Wcześniej ptasia grypa występowała w Polsce od jesieni 2005 r. do wiosny 2006 r. Wykryto ją w kilku ogniskach, m.in. w Toruniu, Bydgoszczy, Świnoujściu oraz w woj. lubuskim. Wirus wykryto jedynie u dzikich ptaków, nie było zachorowań drobiu domowego.

d2nz87l

Podziel się opinią

Share
d2nz87l
d2nz87l