Trwa ładowanie...

Podkowa Leśna zmienia zasady wywozu śmieci. Koniec z plastikowymi workami. Mieszkańcy podzieleni

Już od stycznia każda nieruchomość w Podkowie Leśnej będzie musiała mieć specjalny pojemnik na śmieci na kółkach. - Odpady w workach po prostu nie będą odbierane - przestrzega burmistrz. - To generowanie kolejnych śmieci w postaci pojemników bez kółek - oburza się część mieszkańców.

Podkowa Leśna zmienia zasady wywozu śmieci. Koniec z plastikowymi workami. Mieszkańcy podzieleniŹródło: facebook, fot: Artur Tusiński, Burmistrz Miasta Ogrodu Podkowa Leśna
d2bm4wa
d2bm4wa

Podkowa Leśna to jedna z najbogatszych gmin w Polsce. Jej władze chciałyby też, by była wśród tych najbardziej ekologicznych.

Między innymi temu mają służyć nowe zasady wywozu śmieci, które wchodzą już na początku stycznia 2020 r.

- Każda nieruchomość musi być wyposażona w pojemnik na odpady komunalne. Pojemniki muszą być ruchome, tzn. wyposażone w kółka umożliwiające ich przemieszczanie - przypomina w internetowych wpisach Artur Tusiński, burmistrz miasta. Pojemniki mogą mieć pojemność 120 lub 240 - tu już wybór zależy od każdego mieszkańca.

- Śmieci w czarnych workach nie będą odbierane - przestrzega Tusiński. I zaznacza, że sam już takie rozwiązanie stosuje od dawna. - U mnie to się sprawdza - zachęca.

Obejrzyj: Wiedza Polaków na temat IKE. Dlaczego nie myślimy o swojej emeryturze?

Nie wszyscy jednak podzielają jego entuzjazm, co widać nawet w dyskusjach pod postami Tusińskiego.

d2bm4wa

Dla większości mieszkańców Podkowy Leśnej wielkim problemem nie jest zakup nowego pojemnika - to koszt ok. 100-120 zł. Jednak niektórzy wskazują, że rozwiązanie wcale nie jest tak ekologiczne, jakby chciał tego burmistrz. Zwracają uwagę, że plastikowe kosze, które nie mają kółek, same będą musiały trafić na śmietnik.

- Dla mnie to absurd, kolejne generowanie śmieci w postaci pojemników, które nie są wyposażone w kółka - pisze mieszkanka gminy. - A metalowe pojemniki, które część mieszkańców już ma, będą bezużyteczne. - dodaje inna. Część mieszkańców przypomina też, że urząd gminy zastanawiał się nad hurtowym zakupem pojemników - wtedy można by uzyskać znacznie korzystniejszą cenę. - Ale oczywiście nic z tego nie wyszło - narzekają mieszkańcy.

Są jednak i tacy, którym pomysł się bardzo spodobał. Zauważają, że skorzysta na tym nie tylko natura, ale też pracownicy firm zbierających odpady.

- Przecież te worki muszą dźwigać i wrzucać na ciężarówkę ludzie. Często ważą one po 20 kg i więcej. Pojemniki [z kółkami] są natomiast podprowadzane na kółkach i opróżniane automatycznie przez podnośnik - zauważa inna mieszkanka gminy.

Podkowa Leśna znajduje się w pobliżu Grodziska Mazowieckiego i jest zaliczana do aglomeracji warszawskiej. Zamieszkuje ją niecałe 4 tys. osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2bm4wa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2bm4wa