Trwa ładowanie...
d1lqiik
31-12-2016 07:30

Podlaskie/ 1,3 mld zł z RPO do zdobycia w konkursach w 2017 r.

W Podlaskiem w 2017 r. będzie do zdobycia 1,3 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO). Zaplanowano 49 konkursów dla samorządów, przedsiębiorców, szkół, szpitali czy organizacji pozarządowych.

Share
d1lqiik

Urząd marszałkowski w Białymstoku opublikował szczegółowy harmonogram tych konkursów. 13 z 49 zaplanowanych konkursów będą na tzw. projekty zintegrowane realizowane na terenie Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego (BOF). Obszar ten tworzy miasto Białystok wraz z ościennymi gminami.

Wicemarszałek województwa podlaskiego Maciej Żywno ocenił, że rok 2017 będzie rokiem "wyjątkowej aktywności" w programie.

Nabory wniosków w poszczególnych konkursach będą prowadzone przez urząd marszałkowski, Wojewódzki Urząd Pracy. Wiosną poznamy natomiast tzw. pośredników regionalnych, którzy będą prowadzić nabory dla przedsiębiorców, wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni mieszkaniowych, które będą chciały skorzystać z tzw. mechanizmów zwrotnych, takich jak kredyty czy pożyczki. Te mają być uruchamiane także wiosną - zapowiedział wicemarszałek Żywno.

Wicemarszałek Anna Naszkiewicz poinformowała, że w 2017 r. planowane są konkursy w większości osi tematycznych w Regionalnym Programie Operacyjnym. W styczniu ruszy konkurs, w których samorządy mogą zdobyć pieniądze na przygotowanie terenów dla inwestorów (pula 50 mln zł), na zdrowe i aktywne starzenie się (2 mln zł na krajowe programy profilaktyczne wczesnego wykrywania raka szyjki macicy, raka piersi i jelita grubego), na adaptację pracowników, przedsiębiorstw i przedsiębiorców do zmian (4 mln zł), inwestycje w ochronę wody i gleb (60 mln zł) czy na dotacje w infrastrukturę ochrony zdrowia (100 mln zł) - poinformowała Naszkiewicz.

d1lqiik

W lutym ruszy konkurs na tzw. mobilność regionalną, czyli inwestycje drogowe w ośrodkach subregionalnych, czyli w miastach: Łomża, Suwałki oraz Bielsk Podlaski (80 mln zł), będzie też ogłoszony konkurs na inwestycje w odnawialne źródła energii (100 mln zł).

W marcu (25 mln zł) i październiku (20 mln zł) będą ruszać konkursy, w których będzie można uzyskać wsparcie na edukację przedszkolną. Również w marcu i listopadzie odbędą się konkursy związane z kształceniem zawodowym z podobnymi budżetami.

W marcu przewidziany jest również konkurs na inwestycje w firmach (60 mln zł), czyli na wdrażanie innowacji w sektorze produkcyjnym, 13 mln zł będzie przeznaczone na programy podnoszące aktywność zawodową i zdolność do zatrudnienia, a 30 mln zł trafi na rozwój działań aktywnej integracji m.in. programy na rzecz integracji osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym.

W kwietniu będzie uruchomiony konkurs na rozwój usług elektronicznych w e-administracji (30 mln zł), w maju przewidziano konkurs (25 mln zł) na projekty żłobkowe. W harmonogramie na czerwiec znalazł się m.in. konkurs na strategie niskoemisyjne - poza BOF - (50 mln zł). We wrześniu będzie się można starać o pieniądze na tworzenie lub rozwój zaplecza badawczo-rozwojowego służącego działalności inwestycyjnej (75 mln zł), w październiku konkurs na projekty rewitalizacyjne (50 mln zł)

d1lqiik

Ogłaszaniu konkursów mają towarzyszyć liczne spotkania informacyjne dla osób, które będą chciały ubiegać się o te pieniądze. Wicemarszałek Maciej Żywno zachęca do uczestnictwa w tych spotkaniach. "Wydaje się, że ta ilość pieniędzy do zainwestowania w nasz region powinna być dobrze spożytkowana w 2017 r., jak również w kolejnym okresie. Z naszej strony będzie pełne wsparcie dla potencjalnych beneficjentów, aby te projekty były jak najlepiej przygotowane w oparciu o wytyczne, którymi my musimy się kierować i wskaźniki, które chcemy osiągnąć" - powiedział wicemarszałek.

W 2016 r. w Podlaskiem rozstrzygnięto z RPO 71 konkursów, trwają jeszcze 22. Zawarto 183 umowy o wartości 852,1 mln zł, z czego z UE pochodzi 693,9 mln zł. Zakontraktowano ok. 14 proc. środków w programie. Na lata 2014-2020 z RPO Podlaskie dysponuje 5,1 mld zł.

d1lqiik
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1lqiik
d1lqiik