Trwa ładowanie...
dj8j0v6
15-10-2016 14:10

Podlaskie/ 6 mln zł na kilkuletni program ochrony bocianów białych

Budowę bezpiecznych platform pod gniazda czy przenoszenie gniazd w inne miejsca - przewiduje projekt ochrony bocianów białych we wschodniej Polsce, realizowany przez Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (PTOP) wraz z innymi podmiotami.

dj8j0v6
dj8j0v6

Na projekt, który potrwa do końca lipca 2020 roku, jest 6 mln zł; pieniądze pochodzą z unijnego programu Life oraz od niemieckiej organizacji Vogelschutz Komitee e.V.

Działania obejmą doliny rzek takich, jak: Narew, Biebrza, Bug, Nurzec, Liwiec, Omulew, Płodownica na dziesięciu obszarach Natura 2000: Górna Dolina Narwi, Bagienna Dolina Narwi, Bagno Wizna, Ostoja Biebrzańska, Dolina Górnego Nurca, Przełomowa Dolina Narwi, Dolina Dolnej Narwi, Dolina Omulwi i Płodownicy, Dolina Liwca, Dolina Dolnego Bugu.

Koordynator projektu Adam Zbyryt z PTOP powiedział PAP, że ochrona bocianów białych jest potrzebna, bo - mimo iż ich obecność wydaje się codzienna - w ciągu ostatnich dziesięciu lat w Polsce ubyło prawie 10 tys. par tych ptaków.

"Spada nie tylko liczebność tego gatunku, ale także tolerancja społeczna. Coraz mniej ludzi akceptuje gniazdowanie bocianów w obrębie gospodarstw, a w szczególności na dachach budynków. Powoduje to, że gniazda takie są usuwane bez zapewnienia jednoczesnej rekompensaty w postaci innego miejsca lęgowego. Brakuje także miejsc rehabilitacji tego gatunku, w związku z czym ginie wiele ptaków, które można byłoby uratować" - poinformował PAP Zbyryt.

dj8j0v6

Dlatego, by poprawić warunki bocianom, w ramach projektu będzie zabezpieczonych ok. 400 gniazd, którą są zagrożone zniszczeniem, lub znajdują się w miejscach, gdzie dochodzi do konfliktów z człowiekiem. PTOP monitoruje takie miejsca. Gniazda z dachów i kominów będą przenoszone na słupy. Przewidziano również zabezpieczenie 270 elementów sieci elektroenergetycznych, gdzie bociany giną na skutek porażenia prądem np. na stacjach transformatorowych. Na czterech odcinkach linii wysokiego napięcia będą też wieszane specjalne kule ostrzegawcze. W pracach terenowych ma pomóc zakup samochodu z podnośnikiem.

Ekolodzy chcą również przez cztery lata monitorować bociany na terenie dziesięciu obszarów sieci Natura 2000. Chodzi głównie o sukces lęgowy. Adam Zbyryt poinformował, że dzięki pieniądzom z projektu będą remontowane dwa ośrodki rehabilitacji i opieki nad bocianami: w Biebrzańskim Parku Narodowym i Łomżyńskim Parku Krajobrazowym Doliny Narwi. Parki te są partnerami w projekcie.

Nie zabraknie też elementów edukacyjnych projektu. Przewidziano szkolenia poświęcone ochronie bocianów, przygotowane dla samorządów, firm energetycznych, różnych instytucji zajmujących się ochroną przyrody czy też np. weterynarzy. Będą też organizowane spotkania z mieszkańcami wsi poświęcone tradycjom związanym z bocianami.

Według danych w oparciu o wyniki - przeprowadzonego w 2014 roku - międzynarodowego spisu bociana białego, polska populacja tych ptaków nie przekracza 45 tys. par lęgowych i jest nawet o 15-20 proc. mniejsza niż 10 lat wcześniej.

dj8j0v6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dj8j0v6