Trwa ładowanie...
d8si9ne

Podlaskie/ 60 mln zł z UE na inwestycje wodno-kanalizacyjne

Podlaskie samorządy i firmy świadczące usługi publiczne w ochronie środowiska mogą się starać o unijne dotacje na inwestycje wodno-ściekowe. Przeznaczono na ten cel 60 mln zł. Z początkiem listopada rozpoczął się konkurs, który potrwa do końca marca 2017 r.

Share
d8si9ne

Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020.

Dotacje można dostać m.in. na budowę lub modernizację oczyszczalni ścieków, systemy odbioru ścieków komunalnych, gospodarowanie osadami ścieków, by np. produkować z nich biogaz - wynika z treści konkursowego ogłoszenia. Podstawą wyboru projektów do dofinansowania jest przyjęty w kwietniu 2016 r. przez rząd Krajowy Program Oczyszczania Ścieków Komunalnych.

Konkurs ma tzw. charakter ciągły, co oznacza, że napływające wnioski o dotacje będą rozpatrywane i ocenianie raz w miesiącu. Nabór zostanie wstrzymany z chwilą wyczerpania puli pieniędzy.

Władze województwa podlaskiego wielokrotnie podkreślały, że w regionie tego typu inwestycje wciąż są potrzebne, a istniejąca infrastruktura niewystarczająca.

d8si9ne

"Pamiętajmy, że inwestycje w infrastrukturę wodno-ściekową nabierają wyjątkowego znaczenia z uwagi na specyfikę gospodarczą regionu, z dużym udziałem rolnictwa i przetwórstwa rolno-spożywczego. Dobrej jakości woda jest niezbędna do utrzymania pozycji konkurencyjnej regionu w tym zakresie. Poza tym, przekłada się bezpośrednio na komfort życia nas wszystkich i oczywiście stan środowiska, które jest wielkim atutem regionu. Musimy o nie szczególnie dbać" - powiedział PAP odpowiedzialny za unijne fundusze wicemarszałek województwa podlaskiego Maciej Żywno.

Samorządowe władze regionu liczą, że realizacja inwestycji spowoduje, iż więcej mieszkańców będzie miało dostęp do całego systemu oczyszczania ścieków, a do środowiska dostawać się będzie mniej ścieków nieoczyszczonych.

Z danych udostępnionych PAP przez Urząd Marszałkowski w Białymstoku wynika, że z poprzedniego RPO na lata 2007-2013 w Podlaskiem zrealizowano różne inwestycje z zakresu gospodarki ściekowej o łącznej wartości 72,6 mln zł. Z UE pochodziło na ten cel 49,5 mln zł.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d8si9ne

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d8si9ne
d8si9ne