Trwa ładowanie...
d2bzpeb
26-02-2016 14:05

Podlaskie/ 80 mln zł z UE na inwestycje dla firm w konkursach w 2016 r.

80 mln zł z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego będą mogli zdobyć w 2016 r. na inwestycje podlascy przedsiębiorcy w ramach konkursów, które w czerwcu i sierpniu ogłosi urząd marszałkowski w Białymstoku - poinformował w piątek wicemarszałek województwa Maciej Żywno.

d2bzpeb
d2bzpeb

By firmy mogły jak najlepiej przygotować się do tych konkursów, złożyć jak najlepsze projekty, 2 i 9 marca Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Białymstoku przeprowadzi spotkania informacyjne.

Wicemarszałek Żywno tłumaczył w piątek na konferencji prasowej, że będą to spotkania głównie dla tych firm, które być może jeszcze dotychczas nie korzystały z funduszy unijnych na rozwój. Podkreślił, że ważne jest, by pieniądze, którymi dysonuje region były dobrze zainwestowane tak, by, gdy skończy się obecna perspektywa finansowa, województwo mogło sobie "radzić". Dlatego - jak mówił - ważne jest, by pieniądze były rozdysponowywane tak, aby - jak to ujął - "konkurencja wyznaczała jakość tych projektów".

Przedsiębiorcy będą podczas zaplanowanych spotkań poznawać harmonogram konkursów, uzyskiwać szczegółowe informacje na temat zasad oceny wniosków, poznawać różnice względem poprzedniej edycji RPO, preferencje. Firmy dowiedzą się np., że większe szanse na dofinansowanie będą miały projekty dotyczące rozwoju produkcji a nie np. usług. Będą też mogli uzyskać wiedzę o możliwościach wsparcia z innych programów - krajowych, transgranicznych czy bezpośrednio inicjowanych przez Komisję Europejską.

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, woj. podlaskie ma do dyspozycji z UE ok. 5 mld zł - przypomniał Żywno. Podkreślił, że ok. 1 mld zł z tej kwoty to pieniądze dla przedsiębiorców. Zaznaczył też, że oprócz konkursów bezpośrednio kierowanych do przedsiębiorców w 2016 r., będzie też dziesięć innych konkursów, w których również będą mogli brać udział, np. z gospodarki niskoemisyjnej lub dotyczące inwestycji w odnawialne źródła energii.

d2bzpeb

W czerwcu będzie ogłoszony konkurs bezpośrednio dotyczący wsparcia inwestycyjnego firm, zwłaszcza innowacyjnego. Do podziału jest 60 mln zł. W sierpniu natomiast będzie ogłoszony konkurs dedykowany przedsiębiorcom prowadzącym działalność na obszarach objętych ochroną w ramach europejskiej sieci Natura 2000. Budżet konkursu to 20 mln zł.

W najbliższym czasie(od 7 marca do 15 kwietnia), ruszy nabór projektów, w ramach których samorządy mogą przygotować tereny inwestycyjne dla przedsiębiorstw. Dostępnych jest 60 mln zł.

Żywno podkreślił, że przygotowanie takich terenów przez samorządy to podstawa, by przyciągać firmy, które będą chciały inwestować. W pierwszym konkursie na takie przedsięwzięcia z nowego RPO, tylko jeden samorząd - miasto Zambrów - złożyło wniosek i uzyskało dofinansowanie. To 2,1 mln zł dotacji na uzbrojenie 6,5 ha terenów. Żywno powiedział, że wkrótce będzie podpisana umowa w tej sprawie. Wicemarszałek zaznaczył, że urząd marszałkowski wysłuchał od samorządów uwag związanych z poprzednim konkursem i uwzględniono je w zbliżającym się naborze. Wyjaśnił, że gminom zależy m.in. na tym, by bardziej "wiązać" inwestorów z gruntami, które przygotuje samorząd, np., by taki inwestor je kupował, a nie np. dzierżawił.

d2bzpeb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2bzpeb