Trwa ładowanie...
d3zy8a3
10-02-2016 14:25

Podlaskie/ Augustów chce mieć podstrefę Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (aktl.)

#
dochodzi informacja o wydanym nowym zezwoleniu na działalność
#

d3zy8a3
d3zy8a3

10.02. Białystok (PAP) - Władze Augustowa dążą do utworzenia w tym mieście podstrefy Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Burmistrz Augustowa oraz prezes suwalskiej strefy podpisali w środę w Augustowie (Podlaskie) porozumienie o współpracy w tej sprawie.

Podstrefa w Augustowie miałaby powstać na obszarze 20 hektarów, którymi dysponuje miasto u zbiegu dwóch dróg krajowych biegnących w kierunku Białegostoku i Warszawy - poinformowała PAP Anna Samel z Urzędu Miasta w Augustowie. Strefa ekonomiczna miałaby podnieść atrakcyjność inwestycyjną Augustowa.

"Dzisiejsze porozumienie to pierwszy wspólny krok na drodze do podstrefy Augustów. Podstrefy, którą swoim doświadczeniem postrzegam jako bardzo atrakcyjną dla inwestorów" - podkreślił prezes Suwalskiej SSE Robert Żyliński.

Prezes dodał, że lokować się w tej podstrefie mogłyby głównie firmy produkujące łodzie i łódki, przedsiębiorcy z tej branży wielokrotnie rozmawiali z władzami strefy na temat nowych inwestycji. "Brakowało tylko lokalizacji z zapleczem doświadczonych szkutników. To segment rynku niezwykle rosnący. Większość produkcji trafia na eksport. Obstawiam, że za kilka lat będziemy mieli podstrefę, która będzie stolicą krajowej produkcji stoczniowej, marek rozpoznawalnych na całym świecie" - powiedział Żyliński.

d3zy8a3

Podpisane porozumienie określa obowiązki i miasta i strefy, które należy wypełnić, by przygotować wniosek o powiększenie Suwalskiej SSE i powołanie nowej podstrefy Augustów. Decyzję w tej sprawie będzie podejmować ministerstwo gospodarki. Władze strefy zadeklarowały wszelką pomoc i doradztwo w tej sprawie.

Anna Samel poinformowała PAP, że władze Augustowa w pierwszej kolejności mają zadbać o uzbrojenie gruntów pod inwestycje. Trwają prace nad wnioskiem o unijną dotację na ten cel. Stosowną uchwałę muszą też przyjąć augustowscy radni. Wcześniej władze Augustowa dokonały już podziału miasta na strefy: uzdrowiskową i przemysłową.

Suwalska strefa ekonomiczna to obecnie 635 ha gruntów pod inwestycje w siedmiu podstrefach: Białystok, Suwałki, Grajewo, Łomża, Bielsk Podlaski, Siemiatycze, Czyżew, Hajnówka, Narewka, Nowogród, Sejny i Zabłudów w woj. podlaskim, Olecko, Ełk i Gołdap w woj. warmińsko-mazurskim oraz Małkinia Górna w woj. mazowieckim. Taki kształt strefa zyskała jesienią 2015 r, gdy została znacznie powiększona.

W środę po południu SSSE poinformowała o wydaniu nowego zezwolenia na prowadzenie działalności w podstrefie Suwałki firmie PIKO BIS z branży spożywczej. To czwarte zezwolenie wydane w 2016 r., w najbliższych tygodniach ma być wydanych kolejnych pięć zezwoleń.

d3zy8a3

Rzeczniczka strefy Ewa Sokólska poinformowała, że firma PIKO BIS będzie w ramach tego zezwolenia rozwijać swoją dotychczasową działalność związaną z przetwórstwem mięsa. Firma zatrudni 10 osób i zainwestuje ponad 3,2 mln zł. Inwestycja ma być gotowa do końca 2017 r.

W 2015 r. Suwalska SSE wydała łącznie osiem zezwoleń na prowadzenie działalności, które mają dać 250 miejsc pracy. Dotychczas w Suwalskiej SSE zainwestowało 91 firm, które zatrudniają ok. 7 tys. pracowników. Wartość inwestycji to 2,1 mld zł.

d3zy8a3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3zy8a3