Trwa ładowanie...
d23cubb
d23cubb
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Podlaskie/ Firmy budowlane mogą liczyć na poręczenie zapłaty wadium w przetargach

Podlaskie mikro-, małe i średnie firmy budowlane mogą się starać o poręczenie zapłaty wadium, by łatwiej mogły startować w przetargach. Taką nową formę wsparcia zaproponował Podlaski Fundusz Poręczeniowy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d23cubb

Fundusz ten jest spółką z o.o. Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego (PFRR) w Białymstoku. PFRR jest publiczną instytucją otoczenia biznesu, która działa na rzecz regionalnych firm.

Poręczenie zapłaty wadium ma być szybką i tanią formą pomocy firmom, głównie budowlanym, bo tych na rynku jest najwięcej, ale też tym firmom, które chcą startować w różnych przetargach ogłaszanych przez urzędy publiczne - poinformowała we wtorek PAP dyrektor sprzedaży Podlaskiego Funduszu Poręczeniowego Anna Bajkowska. Według niej taka forma poręczenia jest "bardzo potrzebna" i wychodzi naprzeciw oczekiwaniom firm.

Już udzielono pierwszych czterech poręczeń wadiów w wysokości 20 - 60 tys. zł firmom, które startują w przetargach ogłoszonych przez urzędy: miejski w Białymstoku oraz gminy Ełk i miasta Ełk (woj. warmińsko-mazurskie). Bajkowska mówi, że podlaski fundusz wzorował się na doświadczeniach podobnego funduszu właśnie z województwa warmińsko-mazurskiego. "Dobrze działają one również na południu i zachodzie Polski" - dodała.

d23cubb

"Przedsiębiorca, aby wziąć udział w przetargu publicznym musi złożyć odpowiednie zabezpieczenie. Najczęściej robi to w formie gotówki, co wiąże się z zablokowaniem jej na określony czas i jednocześnie uniemożliwia udział w kolejnych przetargach. Rozwiązaniem jest właśnie poręczenie wadialne. Dzięki niemu firmy nie muszą angażować własnej gotówki, ani korzystać z ubezpieczenia na ten cel" - wyjaśnia PFRR w komunikacie prasowym.

Aby dostać takie poręczenie, firma musi złożyć wniosek do Podlaskiego Funduszu Kapitałowego (inna spółka PFRR - PAP). Jeśli będzie rozpatrzony pozytywnie (sprawdzana będzie m.in zdolność kredytowa), strony podpiszą umowę w sprawie przyznania tzw. limitu wadialnego. Cała procedura ma trwać trzy dni.

"Wartość całego poręczenia wadialnego może wynieść nawet 1 mln złotych i jest ono przyznawane na 6 miesięcy. Limit ten, może być wykorzystywany przez przedsiębiorcę zgodnie z jego zapotrzebowaniem" - podaje Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego. Maksymalna kwota indywidualnego poręczenia wadialnego może wynieść 500 tys. zł; firma płaci prowizję za udzielenie takiego poręczenia. Przyznany limit przedsiębiorca może dowolnie rozkładać na te przetargi, w których zamierza startować. Poręczenie może w całości pokrywać wymagany wkład.

Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego podkreśla, że poręczenie zapłaty wadium jest jedną z dopuszczalnych form wnoszenia wadium w przetargach regulowanych ustawą Prawo o zamówieniach publicznych.

d23cubb

Podziel się opinią

Share
d23cubb
d23cubb