Trwa ładowanie...
d3w0uqi

Podpisano umowę z właścicielem Tatralandii ws. Śląskiego Wesołego Miasteczka (aktl.)

#
dochodzi szersza wypowiedź prezesa TMR
#

Share
d3w0uqi

14.04. Chorzów (PAP) - Dobiegły końca negocjacje ze słowacką firmą Tatry Mountain Resorts a.s., właścicielem m.in. aquaparku Tatralandia, która ma zainwestować ok. 120 mln zł w Śląskim Wesołym Miasteczku w Chorzowie (Śląskie). We wtorek podpisana została umowa inwestycyjna.

Umowę pomiędzy zarządem Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku (WPKiW)- spółki należącej do samorządu województwa śląskiego, a słowacką firmą Tatry Mountain Resorts a.s. (TMR) podpisano w Chorzowie. Poszukiwania inwestora do modernizacji najstarszego polskiego lunaparku trwały od 2013 roku.

"Po 53 latach jesteśmy dzisiaj świadkami powtórnych narodzin Wesołego Miasteczka w Parku Śląskim dzięki pozyskaniu znamienitego inwestora" - powiedział na konferencji prasowej marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa. Dodał, że upłynie kilka lat zanim będzie można ostatecznie zobaczyć efekty tego przedsięwzięcia.

d3w0uqi

Prezes zarządu i dyrektor generalny TMR Bohus Hlavaty powiedział, że Śląskie Wesołe miasteczko i park dają "duże możliwości do rozwoju", potencjałem jest również "historia tego miejsca". "To co jest potrzebne to pieniądze i doświadczenie w działaniu w tym biznesie. Wierzę, że to co udało nam się na Słowacji uda nam się też w Polsce" - podkreślił Hlavaty.

Prezes Parku Śląskiego Arkadiusz Godlewski poinformował, że w ub. roku lunapark odwiedziło ok. 180 tys. osób, docelowo - po zrealizowaniu inwestycji - projekt zakłada się ok. 1 mln zwiedzających.

"Choć byśmy używali najlepszej farby na świecie, to metryki naszych urządzeń nie jesteśmy w stanie odmłodzić; choć byśmy nie wiem jak skuteczne metody organizacji pracy wdrożyli, to naszych starych urządzeń, infrastruktury, ławeczek nie jesteśmy w stanie zmienić na nowe" - zaznaczył Godlewski.

"Mówiąc wprost, po prostu potrzeba środków finansowych, żeby Wesołe Miasteczko odmłodzić. Dzięki kilku latom pracy mamy partnera wspólnie, z którym i dzięki jego doświadczeniu i środkom finansowym będziemy mogli Wesołe Miasteczko zmieniać" - dodał.

d3w0uqi

Słowacka firma Tatry Mountain Resorts została wybrana w trybie prawa zamówień publicznych. Procedurą pozyskiwania inwestora zajmowała się firma doradcza PwC.

Jak poinformował we wtorek słowacki inwestor "TMR ostatecznie doszedł do porozumienia ze spółką WPKiW S.A., właścicielem Śląskiego Wesołego Miasteczka pod Chorzowem w sprawie przystąpienia TMR w charakterze inwestora strategicznego do projektu modernizacji parku".

Na skutek podpisanego we wtorek porozumienia "TMR wstąpi do nowo powołanej w tym celu spółki (SPV), która będzie właścicielem i zarządcą parku rozrywki". "Za 30 mln pln będzie do TMR należało 75 proc. udziałów w SPV oraz zarządzanie, pozostałe 25 proc. w SPV pozostanie własnością spółki sprzedającej WPKiW S.A." - podała słowacka firma.

TMR poinformowała, że "zobowiązuje się zainwestować w projekt modernizacji parku rozrywki 120 mln zł (30 mln euro) w ciągu pięciu lat". "Następnie, po pomyślnej realizacji planu inwestycyjnego, po upływie pięciu lat spółka TMR będzie mogła skorzystać z opcji odkupu pozostałych 25 proc. udziałów od WPKiW" - poinformowano.

d3w0uqi

Przystąpienie TMR do projektu Śląskiego Wesołego Miasteczka w charakterze strategicznego inwestora zostało zatwierdzone m.in. przez radę nadzorczą WPKiW, władze województwa.

Pięcioletni plan inwestycyjny modernizacji parku rozrywki zakłada m.in. rozbudowę tematyczną, nowy design, zakup dodatkowych atrakcji, upiększenie terenów zielonych, chodników i hali wejściowej, rozbudowę parkingu.

Hlavaty odpowiadając na pytania dziennikarzy zaznaczył, że Wesołe Miasteczko ma być "pierwszym prawdziwym parkiem rozrywki w Europie Środkowej". "Wkrótce przedstawimy jakieś konkrety, bo pracujemy z jedną dużą firmą, która w tym biznesie doradza firmom jak budować takie parki" - powiedział. Dodał, że TMR "ma duże doświadczenie", ale korzystają też z wiedzy osób, które w Europie już zrealizowali takie przedsięwzięcia.

Prezes TMR poinformował, że "generalnie będzie bardzo dużo zmian" m.in. w wyglądzie lunaparku. Zakupione mają zostać nowe i nowoczesne urządzenia podobne do tych znanych z m.in. Europa-Parku, czy Disneylandu.

d3w0uqi

"Pierwsze tematyczne urządzenia" mają się pojawić w przyszłym roku. Jednym z elementów, który ma pozostać będzie m.in. charakterystyczny diabelski młyn. "Jest dużo urządzeń, które dla wielu ludzi dają emocje, chcemy urządzenia markowe dla tego parku pozostawić, chcemy budować na tej historii" - dodał prezes TMR.

Na pytanie czy nazwa Wesołe Miasteczko pozostanie, Hlavaty odparł, że "na dzisiaj na pewno tak".

Słowacka spółka Tatry Mountain Resorts a.s. posiada i prowadzi ośrodki narciarskie oraz hotele w Tatrach Niskich i Wysokich.

Śląskie Wesołe Miasteczko to najstarszy polski lunapark; powstał w 1959 r. Znajduje się na terenie Parku Śląskiego, na granicy Chorzowa i Katowic. W latach świetności z jego atrakcji korzystali nie tylko mieszkańcy Górnego Śląska, ale także całej południowej Polski.

d3w0uqi

W 2007 r. rozpoczął się proces modernizacji obiektu. Przyjechał tam pierwszy w Polsce rollercoaster o wysokości 21 m z podwójną pętlą. W 2013 r. WPKiW zakupił 26 nowych atrakcji od duńskiego lunaparku Sommerland Syd., z których 14 jest już uruchomionych lub zostanie uruchomionych w najbliższych miesiącach po zakończeniu prac budowlanych. Zgodnie z planem inwestycyjnym WPKiW, wszystkie atrakcje z duńskiego parku mają pojawić się do 2017 r.

d3w0uqi

Podziel się opinią

Share
d3w0uqi
d3w0uqi