Podsumowanie listopada na rynku funduszy
W listopadzie liczba funduszy, które przyniosły inwestorom w skali miesiąca zysk, była 3-krotnie wyższa niż w
październiku.
To wyraźny dowód na to, że pomimo kontynuacji spadków na większości giełd świata, sytuacja na rynkach kapitałowych w listopadzie uległa nieznacznej poprawie.
O diametralnej zmianie możemy mówić w odniesieniu do krajowego rynku obligacji, na którym po gwałtownych październikowych spadkach mieliśmy w minionym miesiącu równie silny ruch, tyle że w górę. Od 27 października do końca listopada krzywa na całej swojej długości (z wyjątkiem krótszego końca) przesunęła się w dół o 140-160 pkt bazowych. To z kolei przełożyło się na dynamiczny wzrost Indeksu Rynku Obligacji Skarbowych (IROS), który w skali miesiąca nie tylko zniwelował straty z października, ale zdołał również ustanowić nowe maksima zyskując ostatecznie +3,75%. To dzięki tej mini-hossie fundusze należące do grupy papierów dłużnych złotówkowych odnotowały w listopadzie jedne z lepszych rezultatów - średnia dla grupy PDP_UN zyskała w listopadzie +3,6%. Warto przy tym wspomnieć o tym, że roczne wyniki najbardziej zyskownych funduszy papierów dłużnych złotowych wyraźnie przekraczają 10%, a rekordzista - PKO/Credit Suisse Obligacji Długoterminowych - FIO dał w tym czasie zarobić ponad 19%. Oczywiście takie wyniki
oznaczają, że hossa na rynku obligacji nie rozpoczęła się w listopadzie, co może krótkoterminowo oznaczać pewne ryzyko związane z tymi inwestycjami. Choć zgodnie z prognozami ekonomistów, w tym - członków RPP, środowisko dla dalszego spadku rynkowych stóp procentowych w perspektywie 2-3 kwartałów powinno być nadal korzystne.
Jedynymi grupami, które w listopadzie zdołały zbliżyć się lub nawet - pokonać rezultaty funduszy dłużnych złotówkowych były fundusze dolarowe (PDU_UN) i eurowe (PDE_UN). W pierwszym przypadku średnia stopa zwrotu wyniosła +3,7%, w drugim zaś +3,3%. Obie grupy produktów zyskiwały zarówno z uwagi na wzrost cen obligacji (świadczą o tym wzrosty ich jednostek wyrażonych w walucie bazowej), jak i z uwagi na słabnącą złotówkę, która w minionym miesiącu straciła 4% do EUR i 4,4% do amerykańskiego dolara. W grupie PDU_UN liderem był UniFundusze FIO subfundusz UniDolar Obligacje, którego jednostka wzrosła +7,5%, zaś wśród funduszy eurowych najlepiej wypadł najmłodszy produkt w grupie DWS Parasol SFIO Subfundusz DWS Euroobligacji (+8,2%).
Niewiele dobrego można nadal powiedzieć o rynku akcji, zarówno w kraju jak i za granicą. Na światowych rynkach akcji, pomimo wzrostów, jakie nadeszły zaraz po zaliczeniu lokalnego dołka przez indeks S&P 500, ogólny bilans listopadowych wydarzeń jest zły. W ciągu pełnego miesiąca, niemal żadnemu z indeksów akcji nie udało się wypracować dodatniej stopy zwrotu. Warto zauważyć jednak, że w przypadku indeksów rynków wschodzących ich stopy zwrotu nie odbiegały już tak znacząco od stóp zwrotu w regionach rozwiniętych. Indeks chińskich gigantów CSI300 odnotował nawet +10% wzrost, ale był to rzadki przykład niezwykle silnego odreagowania wcześniejszych spadków. Na innych kontynentach gościły wyłącznie spadki, choć warto zauważyć, że w niektórych przypadkach były one niewielkie. Na przykład brazylijski indeks Bovespa spadł o jedynie o -1,8%, a w naszym regionie najmniej stracił czeski indeks PX50 (-1,7%). Ze względu na sytuację na rynku ropy nie osłabło tempo negatywnych zmian na rynku rosyjskim, gdzie w związku z
kilkunastoprocentowym spadkiem cen tego surowca, moskiewski indeks RTS stracił -14,9%.
Głównych wydarzeniem miesiąca były obniżki stóp procentowych, które miały miejsce w Europie. Bank of England obniżył jednorazowo stopę procentową o -150 pkt bazowych, Europejski Bank Centralny zdecydował się na obniżkę o -0,5 pkt proc. Obniżki o -100 pkt bazowych dokonał nawet Swiss National Bank. Synchronizacja działań miała być jasnym sygnałem, że władze monetarne chcą stymulować rozwój gospodarczy w pogrążonej recesją Europie. Pomimo tych wieści, indeksy europejskie zniżkowały w ślad za ogólnoświatowym trendem. Brytyjski FTSE 250 spadł o -3%, niemiecki DAX o -6,4%, a francuski CAC40 o -6,4%. Zapowiedzi dalszego cięcia stóp procentowych w USA, nie przełożyły się również na amerykański rynek akcji. Indeks amerykańskich blue chipów tj. S%P 500 zakończył miesiąc z –7,5% stratą.
Wśród funduszy akcji zagranicznych najlepiej wypadły fundusze akcji globalnych (AKZ_GL) oraz akcji spółek europejskich (AKZ_EU), dla których średnie traciły odpowiednio -0,6% oraz -1,0%. W pozostałych grupach straty wynosiły od -4,9% do -9,4%. Mimo tego wśród funduszy akcji zagranicznych można było znaleźć 10 produktów, które zakończyły miesiąc na plusie. Najlepsze wyniki uzyskały fundusze akcji sektorowych związane z segmentem spółek surowcowych DWS Parasol SFIO Subfundusz DWS Gold (+16%) oraz Idea Surowce Plus FIO (+5,8%).
Na warszawskim parkiecie w listopadzie zniżkowały wszystkie indeksy i subindeksy rynku akcji. WIG20 spadł o -4,6%, a szeroki indeks WIG stracił -4,5%. Zdecydowanie mniej traciły indeksy odzwierciedlające koniunkturę w segmentach mniejszych spółek: mWIG40 spadł o -3,8% a sWIG80 zniżkował o -2,4%. Pomimo tych rozbieżności w listopadzie słabiej prezentowały się fundusze akcji uniwersalnych (AKP_UN), dla których średnia spadła o -3,7% wobec -5,7% spadku średniej dla funduszy akcji małych i średnich spółek.
Zdecydowanie niższe spadki cen akcji, w połączeniu ze zwyżką na rynku obligacji przyniosły pierwszy od trzech miesięcy wzrost w segmencie funduszy stabilnego wzrostu. Średnia dla grupy SWP_UN zyskała w listopadzie +0,6% i był to najlepszy rezultat od lipca bieżącego roku. Mimo to trudno go uznać za dobry z uwagi na to, że benchmark dla grupy IRFU-SWP_UN złożony w 80% z wyników indeksu obligacji skarbowych oraz w 20% z rezultatu WIGu wzrósł w minionym miesiącu o +2,2%. Lepszym wynikiem mogą się pochwalić jedynie zarządzający funduszami UniFundusze FIO subfundusz UniStabilny Wzrost (+4,4%) oraz Allianz FIO subfundusz Allianz Stabilnego Wzrostu (+3,2). Mimo sprzyjających warunków w grupie 26 produktów straty wykazało 7 funduszy, a najsłabszy wynik (-2,3%) wypracował Pioneer Stabilnego Wzrostu FIO.
Zespół Analiz Online
[ Zobacz pełną analizę
]( http://i.wp.pl/a/f/pdf/21354/20081212_fundskaner_fi_wyniki.pdf )
[ Zestawienie stóp zwrotu funduszy inwestycyjnych w wybranych horyzontach czasu
]( http://i.wp.pl/a/f/Excel/21354/20081212_fundskaner_fi_wyniki.xls )