Trwa ładowanie...

Podwójna opłata od małpek. Fiskus bez szans

Fiskus nie będzie mógł żądać od firm podwójnej opłaty za napoje alkoholowe o pojemności do 300 ml, zwane potocznie małpkami. Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że takie przepisy są niewykonalne i niesprawiedliwe - informuje "Rzeczpospolita".

Ustawodawca nie może nakładać na firmy obowiązków, których spełnienie jest niemożliweUstawodawca nie może nakładać na firmy obowiązków, których spełnienie jest niemożliweŹródło: East News, fot: Piotr Kamionka/REPORTER
d1zmqkd
d1zmqkd

Spór dotyczył opłaty za obrót hurtowy małpkami, czyli napojami alkoholowymi w opakowaniach jednostkowych o pojemności nieprzekraczającej 300 ml. Opłata ta została wprowadzona w 2021 r. i miała na celu ograniczenie spożycia alkoholu przez młodzież. Podobnie jak opłata cukrowa, nowa danina spotkała się z krytyką ze strony przedsiębiorców i ekspertów - donosi "Rzeczpospolita".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Fundusze unijne źródłem finansowania przedsiębiorców

Opłata od małpek do zmiany

Także podatniczka, której sprawę w piątek rozstrzygnął NSA, miała wątpliwości co do obowiązku uiszczenia opłaty za obrót hurtowy małpkami — czytamy w "RP".

d1zmqkd

We wniosku o interpretację wyjaśniła, że jest częścią grupy prowadzącej sieć sklepów detalicznych, współpracującą z tysiącami partnerów w całej Polsce. Posiada zezwolenie zarówno na obrót hurtowy, jak i na sprzedaż detaliczną.

Spółka złożyła wniosek o interpretację przepisów, aby potwierdzić, że nie musi płacić opłaty za obrót hurtowy małpkami, jeśli jej dostawca, który posiada zezwolenie na obrót hurtowy i sprzedaż detaliczną, uiszcza tę opłatę. Spółka argumentowała, że w takim przypadku to dostawca jest zobowiązany do uiszczenia opłaty, a spółka nie ma możliwości sprawdzenia, czy dostawca rzeczywiście to zrobił.

Fiskus nie zgodził się z argumentami spółki. Odwołał się do art. 9² ust. 11 oraz art. 9 ust. 1 i art. 9 ² ust. 12 i 13 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Zdaniem fiskusa przepisy te jasno wskazują, że przedsiębiorca posiadający zezwolenie na obrót hurtowy napojami alkoholowymi, który zaopatruje się w "małpki" od przedsiębiorcy posiadającego zezwolenie na sprzedaż detaliczną, jest zobowiązany do uiszczenia opłaty za obrót hurtowy.

d1zmqkd

NSA zdecydował

Ostatecznie sprawę rozstrzygnął Naczelny Sąd Administracyjny. W jego ocenie, biorąc pod uwagę praktyczne problemy związane z interpretacją przepisów, nie można było przyznać racji fiskusowi. Oznacza to, że spółka nie była zobowiązana do uiszczenia opłaty, nawet jeśli jej dostawca nie zapłacił jej.

Jak czytamy w "Rzeczpospolitej", zdaniem NSA sporne przepisy nakładają na przedsiębiorców obowiązki, których spełnienie jest niemożliwe. Przepisy dotyczące opłaty za obrót hurtowy małpkami mogą prowadzić do sytuacji, w której spółka musi zapłacić opłatę dwa razy. Spółka nie ma możliwości sprawdzenia, czy jej dostawca uiścił opłatę, ani czy zrobił to prawidłowo.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1zmqkd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1zmqkd