Trwa ładowanie...
d166jzw
d166jzw

Pogarsza się ogólny klimat koniunktury w przemyśle - GUS

22.12.Warszawa (PAP) - Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym jest w grudniu oceniany negatywnie, gorzej niż w listopadzie i w analogicznym miesiącu ostatnich...
Share
d166jzw

22.12.Warszawa (PAP) - Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym jest w grudniu oceniany negatywnie, gorzej niż w listopadzie i w analogicznym miesiącu ostatnich sześciu lat - podał GUS w poniedziałkowym komunikacie.

"Na nastroje przedsiębiorców wpływają bardziej pesymistyczne niż przed miesiącem oceny bieżącego i przyszłego portfela zamówień, produkcji oraz sytuacji finansowej" - napisano w komunikacie.

Poprawę koniunktury sygnalizuje 16 proc. badanych przedsiębiorstw, jej pogorszenie - 26 proc. (przed miesiącem odpowiednio 19 proc. i 20 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

d166jzw

"Przedsiębiorcy odnotowują dalsze ograniczanie bieżącego portfela zamówień, na co wpływa spadek zagranicznego i - w mniejszym stopniu - krajowego portfela zamówień. Maleje bieżąca produkcja. Na najbliższe trzy miesiące przewiduje się dalsze zmniejszenie portfela zamówień i produkcji" - napisano w komunikacie.

Z badań GUS wynika, że stan zapasów wyrobów gotowych jest nadal uznawany przez przedsiębiorców za nadmierny, a planowane zmniejszenie zatrudnienia jest bardziej znaczące niż prognozowano w ubiegłym miesiącu. Można spodziewać się nieznacznego spadku cen.

"Mimo terminowego ściągania należności od kontrahentów zwiększają się trudności w regulowaniu zobowiązań finansowych. Prognozy w tym zakresie są bardziej pesymistyczne od formułowanych w listopadzie" - napisano.

Na najbliższe miesiące dyrektorzy przedsiębiorstw przewidują dalsze pogorszenie sytuacji finansowej firm. (PAP)

mak/ jtt/

d166jzw

Podziel się opinią

Share
d166jzw
d166jzw