Trwa ładowanie...
d4jpyqk

Pogorszenie koniunktury w rolnictwie w IV kw. - IRG SGH

27.11. Warszawa (PAP) - W IV kwartale 2013 r. nastąpiło osłabienie koniunktury w polskim rolnictwie - poinformował w komunikacie z badań Instytut Rozwoju Gospodarczego...

Share
d4jpyqk

27.11. Warszawa (PAP) - W IV kwartale 2013 r. nastąpiło osłabienie koniunktury w polskim rolnictwie - poinformował w komunikacie z badań Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH.

"Obawy o sezonowe pogorszenie tendencji rozwojowych w polskim rolnictwie, wyrażone w wynikach badania koniunktury przed trzema miesiącami, spełniły się. W IV kwartale 2013 r. nastąpiło nieznaczne osłabienie koniunktury w gospodarce rolnej. Ogólny wskaźnik koniunktury spadł z poziomu -1,2 do -1,9. Na kwartalny spadek wskaźnika koniunktury składają się: niewielkie obniżenie wskaźnika wyrównanych przychodów pieniężnych o 0,6 (z -1,9 do -2,5) i spadek wskaźnika zaufania o 1,2 (z 0,4 do -0,8)" - napisano.

IRG podał, że wskaźnik koniunktury w dalszym ciągu jednak znajduje się ponad długookresową średnią.

"Pogorszenie się koniunktury w rolnictwie ma charakter sezonowy. Świadczy o tym zarówno zachowanie się ogólnego wskaźnika koniunktury, jak i jego składowych - wskaźnika wyrównanych przychodów pieniężnych i wskaźnika zaufania; wszystkie trzy wzrosły rok do roku, odpowiednio o: 2,7, 3,4 i 1,2. Oczyszczony z wahań sezonowych i zakłóceń przypadkowych ogólny wskaźnik koniunktury kwartalnie zwiększył się, co również przesądza o pozytywnej średnioterminowej tendencji w polskim rolnictwie" - napisano. (PAP)

map/ jtt/

d4jpyqk

Podziel się opinią

Share
d4jpyqk
d4jpyqk