Trwa ładowanie...
d453m2q

Pogorszenie nastrojów konsumenckich we wrześniu - Pentor

...

Share
d453m2q

20.09. Warszawa (PAP) - We wrześniu miał miejsce spadek nastrojów konsumenckich - podał w poniedziałkowym komunikacie Pentor.

"Koniec lata nie nastraja konsumentów zbyt optymistycznie. Stan ekonomiki kraju jak i osobistych finansów jest oceniany gorzej niż w sierpniu. Odsetek oceniających aktualną sytuację gospodarczą kraju jako lepszą niż przed rokiem maleje drugi miesiąc z rzędu obniżając się z 16 do 9 proc. Podobnie postrzegana jest sytuacja finansowa gospodarstw domowych, którą jako lepszą niż przed rokiem określa 10 proc., o 7 punktów proc. mniej niż w lipcu i 3 punkty niż w sierpniu" - napisano w komentarzu do badań.

Pentor podaje, że równocześnie wzrastają obawy wobec przyszłości.

"O tym, że za rok poprawią się wyniki gospodarcze przeświadczonych jest 29 proc., mniej o 6 punktów proc. Poprawy stanu finansów osobistych oczekuje 17 proc., mniej o 4 punkty proc. Gorszym nastrojom konsumenckim towarzyszy spadek poparcia dla przemian politycznych i gospodarczych, jakie dokonały się w Polsce po 1989 roku (z 70 do 66 proc.)" - napisano.

d453m2q

"Pogorszenie sentymentu wśród konsumentów nie wpłynęło natomiast na zmianę stosunku Polaków do inwestycji zagranicznych w naszym kraju, ani na postrzeganie siły polskiej waluty. Zdecydowanie pogorszył się za to poziom zadowolenia ze sprawowania władzy przez kluczowe instytucje i osobistości krajowej i lokalnej sceny politycznej (przeciętnie o 10 punktów proc. z wyjątkiem Prezydenta RP)" - dodano.

Indeks Penkom (-13,9) ilustrujący w sposób syntetyczny poziom nastrojów konsumenckich uzyskał najniższą wartość w tym roku i niewiele niższą, niż w analogicznym okresie roku ubiegłego(-14,8). W porównaniu z sierpniem br. obniżył się o 4,5 punkty proc.

"Przyczyn spadku nastrojów konsumenckich upatrujemy przede wszystkim we wzroście niepewności o materialne warunki życia, chociaż nie można wykluczyć, że w jakiejś mierze na pogorszenia nastrojów może oddziaływać konflikt wokół krzyża przed Pałacem Prezydenckim. Społeczny dyskurs na temat stanu finansów publicznych, zapowiedź podwyżki stawki VAT oraz kwestia ewentualnego podwyższenia wieku emerytalnego są przedmiotem wzrastających lęków i obaw, zwłaszcza wśród starszych i słabszych grup społecznych" - napisano.

Badanie zrealizowane zostało w dniach 3-9 września 2010 roku na 1000 osobowej reprezentatywnej próbie Polaków

wartość IX zmiana mdm
.
PESK - -17,3 pkt -4,1 pkt
.
OGD - -10,4 pkt -4,9 pkt
.
PENKON - -13,9 pkt -4,5 pkt
.
PESK - wskaźnik percepcji sytuacji ekonomicznej kraju.
.
OGD - wskaźnik kondycji finansowej gospodarstw domowych
.
PENKON - wskaźnik klimatu konsumenckiego.

(PAP)

jba/ ana/

d453m2q

Podziel się opinią

Share
d453m2q
d453m2q