Trwa ładowanie...
d2g0d4t
14-07-2014 10:47

Point Group: Kara KNF tworzy ryzyko dla dalszego istnienia wydawcy 'Wprost'

Warszawa, 14.07.2014 (ISBnews) - Wysokość kary nałożonej przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF) na Platformę Mediową Point Group (PMPG), tworząc ryzyko dla dalszego istnienia spółki, karze wszystkich akcjonariuszy firmy, których interesu KNF rzekomo chce bronić, uważa prezes PMPG Michał M. Lisiecki. Spółka złoży wniosek o ponowne bezstronne rozpoznanie sprawy.

d2g0d4t
d2g0d4t

"Sprawiedliwy, profesjonalny, sprawny i surowy regulator jest niezbędny dla zdrowego rozwoju rynku finansowego i ochrony bezpieczeństwa jego uczestników. Jednak kara nałożona w lipcu br. na PMPG SA nie jest ani sprawiedliwa, ani nie wynika z profesjonalnego osądu sprawy, dotyczy wydarzeń sprzed lat, a nałożona została kilkanaście dni po tym, jak tygodnik 'Wprost' opublikował taśmy zawierające zapis skandalicznych spotkań ludzi władzy. Jej wysokość tworzy realne zagrożenie dla dalszego istnienia tygodników wydawanych przez spółki grupy PMPG SA oraz jest znacznie wyższa w stosunku do możliwości finansowych ukaranego podmiotu, niż miało to miejsce w przypadku kar dotychczas nakładanych na inne spółki. Kara tej wysokości, tworząc ryzyko dla dalszego istnienia spółki, karze wszystkich akcjonariuszy, których interesu KNF rzekomo chce bronić" - napisał Lisiecki w komentarzu do decyzji KNF.

KNF nałożyła na PMPG 500 tys. zł kary za naruszenie obowiązków informacyjnych. Sprawa dotyczyła sprawozdań finansowych spółki za lata 2009-2011, do których zastrzeżeni zgłaszali biegli rewidenci.

Prezes PMPG zaznaczył ponadto, że Komisja w toku postępowania nie przeprowadziła dowodu z opinii biegłego, aby zbadać, czy faktycznie doszło do naruszenia MSR i czy ewentualne naruszenie może mieć wpływ na zniekształcenie raportów okresowych.

"Brak przeprowadzenia takiego dowodu w sytuacji, gdy wymagane było uzyskanie wiedzy specjalistycznej, w ocenie spółki skutkuje wadliwością decyzji wydanej przez KNF. Ponadto kara nałożona z brakiem umiaru ze strony KNF i brakiem zachowania proporcjonalności do sytuacji majątkowej spółki godzi w interes wszystkich akcjonariuszy spółki i uczestników obrotu - co paradoksalnie stoi w sprzeczności z fundamentalnym celem, w jakim została powołana Komisja. Stanowisko spółki co do niezachowania proporcji w wymiarze kary w stosunku do zdolności finansowych spółki i zakresu jej działania potwierdza analiza dotychczas nałożonych kar" - podkreślił prezes grupy.

d2g0d4t

Zaznaczył, że spółka, którą kieruje nie jest wyjątkiem, jeżeli chodzi o regułę odczucia, że decyzja KNF jest krzywdząca.

"Jest jednak jedną z niewielu, która złamie powszechnie przyjęty brak publicznej krytyki wobec decyzji Komisji, powodowany strachem i siłą ewentualnego odwetu, jakimi Komisja dysponuje wobec nadzorowanych podmiotów. Na razie jednak wciąż mamy nadzieję, że Komisja weźmie pod uwagę naszą argumentację i na skutek wniosku o ponowne bezstronne rozpoznanie sprawy odstąpi od nałożenia kary" - podsumował Lisiecki.

Na początku lipca Point Group podtrzymała "konserwatywną" prognozę skonsolidowanych wyników finansowych na 2014 r. po podjęciu uchwały zarządu Agencji Wydawniczo-Reklamowej "Wprost" (AWR) w sprawie sytuacji w tej spółce.

W końcu czerwca prezes i akcjonariusz Point Group Michał Lisiecki poinformował agencję ISBnews, że pomimo utraty części kontraktów reklamowych Point Group zwiększa przychody dzięki rosnącej sprzedaży tygodnika "Wprost". Według niego, przedsiębiorstwo jest dobrze zorganizowane i nawet spadek nakładów w przyszłości nie powinien zachwiać jego fundamentami, ale bierze pod uwagę scenariusz, w którym działania służb mogą doprowadzić spółkę do upadłości.

Platforma Mediowa Point Group jest grupą kapitałową funkcjonującą w szeroko pojętym obszarze mediów i komunikacji marketingowej. Jest m.in. wydawcą tygodników "Wprost" i "Do Rzeczy" oraz miesięcznika "Historia do Rzeczy", a także serwisów internetowych.

(ISBnews)

d2g0d4t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2g0d4t