Pokazujemy, jak działa terminal LNG
Pokazujemy, jak działa terminal LNG w Świnoujściu - jedna z największych polskich inwestycji energetycznych ostatnich lat, uznana przez rząd polski za strategiczną dla bezpieczeństwa energetycznego kraju. Inwestycja umożliwi odbiór gazu ziemnego drogą morską praktycznie z dowolnego kierunku na świecie.
11.12.2015 10:15
Udostępniamy nagranie wideo:
https://wideo.pap.pl/videos/12039/
W piątek do terminalu LNG w Świnoujściu dotrze pierwsza dostawa skroplonego gazu ziemnego.
Początkowa zdolność regazyfikacyjna wyniesie 5 mld m sześć. i odpowiadać będzie ok. jednej trzeciej polskiego zapotrzebowania na gaz ziemny. Istnieje możliwość rozbudowy mocy terminalu - do 7,5 mld m sześć. rocznie, co będzie wymagało budowy trzeciego zbiornika.
Terminal w Świnoujściu jest też jedną z największych instalacji regazyfikacyjnych w Europie, i największą w basenie Morza Bałtyckiego. Terminal będzie mógł przyjmować 5 mld m sześc. gazu rocznie i 7,5 mld, jeżeli zostanie wybudowany kolejny, trzeci zbiornik. To połowa zużycia gazu w Polsce.
Gazoport w Świnoujściu znalazł się na liście firm o szczególnym znaczeniu dla obronności kraju.
LNG, czyli liquefied natural gas to zwykły gaz ziemny, który w wyniku skomplikowanego procesu skraplania zmienia swój stan skupienia z lotnego na ciekły i zmniejsza objętość aż 600-krotnie. LNG składa się w 95 proc. z metanu, nie ma barwy i zapachu, jest przyjazny dla środowiska.