Płatności gotówką będą ograniczone. Oto dlaczego Polacy są przeciw
Polacy mają trudności z odrzuceniem tradycyjnej gotówki, mimo rosnącej popularności płatności elektronicznych. Co stoi za przywiązaniem do papierowego pieniądza?
12.11.2024 | aktual.: 12.11.2024 20:15
Unijne przepisy zakładają, że maksymalna kwota płatności gotówkowej będzie wynosić 10 tys. euro. Dodatkowo każda transakcja gotówkowa przekraczająca 3 tys. euro będzie wymagała obowiązkowej weryfikacji tożsamości klienta. Ograniczenia te mają na celu walkę z praniem pieniędzy.
Jak zauważa Kamil Fejfer w money.pl, nie wszyscy wiedzą, ale w Polsce istnieją już obostrzenia odnoszące się do płacenia gotówką. Nie dotyczą jednak one prywatnych osób, ale przedsiębiorstw. W obrocie gospodarczym banknotami można płacić tylko do wysokości 15 tys. zł. Jest to znacznie niższy limit niż 10 tys. euro, który będzie obowiązywał dla całej Unii.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Polacy często wyrażają emocjonalne przywiązanie do gotówki. Wskazuje na to raport NBP, który ukazał, że aż 43 proc. respondentów jest związanych emocjonalnie z polskimi banknotami. Dla wielu z nich, bo aż niemal 56 proc., papierowy pieniądz jest wręcz symbolem narodowym. Ankietowani podkreślają, że gotówka symbolizuje dla nich wolność i niezależność, a nasza waluta – polski złoty, jest oznaką suwerenności.
Przyszłość gotówki w Polsce
Choć całkowite wyeliminowanie gotówki wydaje się mało prawdopodobne, głównie z powodu grupy seniorów, którzy mogą nie przyzwyczaić się do elektronicznych form płatności, trend jest wyraźny. Płatności gotówkowe tracą na znaczeniu i nawet bez formalnych regulacji, ich rola będzie się zmniejszać. Warto jednak zastanowić się, jak dalsza cyfryzacja wpłynie na społeczeństwo, które wciąż ma silne emocjonalne związki z tradycyjną walutą.
Decyzja Parlamentu Europejskiego wzbudziła mieszane reakcje, niektórzy obawiają się, że doprowadzi to do nadmiernego nadzoru nad obywatelami oraz całkowitego wycofania gotówki z obrotu.
Ponadto, w 2025 roku we Frankfurcie zacznie działać nowy Organ ds. przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (AMLA).