Trwa ładowanie...
d1x9lpw

Polacy chcą zmian w 500+. Zobacz, gdzie widzą luki w programie

500+ już na pierwsze dziecko, jeśli co najmniej jeden rodzic pracuje. Takiej zmiany chce większość Polaków. Znakomita większość chce też wprowadzenia świadczenia dla wszystkich samotnych rodziców. Ale są też pomysły na ograniczenie świadczenia. Dla kogo?
Share
Polacy mają swoje pomysły na to, komu przyznawać 500+
Polacy mają swoje pomysły na to, komu przyznawać 500+Źródło: East News, Fot: Andrzej Hulimka/REPORTER
d1x9lpw

Politycy żonglują propozycjami wokół 500+, a tymczasem Polacy przebadani dla serwisu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna zgłosili swoje propozycje.
Najbardziej oczekiwane zmiany? 500 zł na pierwsze dziecko, ale dla rodziny, w której się pracuje. Odebranie pieniędzy na dzieci najbogatszym Polakom. Wreszcie - przyznanie 500+ wszystkim samotnym rodzicom.

Zobacz także: 500+ do poprawy. Cymański chce odebrać bogatym i oddać dorosłym dzieciom

Polacy mówią "nie" tym, którzy "żyją" z dzieci

Z wyników badania widać, że Polakom nie podoba się fakt, że niektóre rodziny "wielodzietne żyją z dzieci", bo pracy nie podejmują. Połowa badanych chce ograniczenia, a blisko 30 proc. wręcz odebrania zasiłków i świadczeń dla osób, które nie pracują.

d1x9lpw

Zobacz także: Polska ma jeden z najwyższych socjali w UE

- Świadomość, że wiele osób unika pracy, bo woli utrzymywać się z różnego rodzaju świadczeń i zasiłków sprawia, że większość Polaków, niezależnie od sympatii politycznych, popiera zmiany w przyznawaniu świadczeń. Dotyczy to również programu "500 plus", który nie powinien zniechęcać ludzi do podejmowania pracy - mówi Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl.

Popularnością cieszy się też pomysł przyznania świadczenia na każde dziecko pod warunkiem, że te podlegają obowiązkowym szczepieniom (52 proc.).

d1x9lpw

Naciągacze są wśród nas

Nie wszyscy uważają, że pieniądze przekazywane do ręki są najlepszą formą pomocy. U połowy badanych akceptację zyskała propozycja zastąpienia 500+ bonami na gwarantowane posiłki w szkołach i materiały edukacyjne dla dzieci.

Z badania wynika również, że sporo Polaków zna ludzi, którzy pobierają nienależne im świadczenia. Na pytanie „Czy znasz choć jedną osobę, która według Ciebie naciągała w ciągu ostatniego roku budżet państwa pobierając różne zasiłki lub inne dodatki pieniężne” tak odpowiedziało 43 proc. ankietowanych.

Zobacz także: Konwencja Teraz! Petru chce zmian w 500+ i w podatkach

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1x9lpw

Podziel się opinią

Share
d1x9lpw
d1x9lpw