Trwa ładowanie...

Polacy chcą zmian w 500+. Zobacz, gdzie widzą luki w programie

500+ już na pierwsze dziecko, jeśli co najmniej jeden rodzic pracuje. Takiej zmiany chce większość Polaków. Znakomita większość chce też wprowadzenia świadczenia dla wszystkich samotnych rodziców. Ale są też pomysły na ograniczenie świadczenia. Dla kogo?

Polacy chcą zmian w 500+. Zobacz, gdzie widzą luki w programieŹródło: East News, fot: Andrzej Hulimka/REPORTER
d2k00km
d2k00km

Politycy żonglują propozycjami wokół 500+, a tymczasem Polacy przebadani dla serwisu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna zgłosili swoje propozycje.
Najbardziej oczekiwane zmiany? 500 zł na pierwsze dziecko, ale dla rodziny, w której się pracuje. Odebranie pieniędzy na dzieci najbogatszym Polakom. Wreszcie - przyznanie 500+ wszystkim samotnym rodzicom.

Polacy mówią "nie" tym, którzy "żyją" z dzieci

Z wyników badania widać, że Polakom nie podoba się fakt, że niektóre rodziny "wielodzietne żyją z dzieci", bo pracy nie podejmują. Połowa badanych chce ograniczenia, a blisko 30 proc. wręcz odebrania zasiłków i świadczeń dla osób, które nie pracują.

Zobacz także: Polska ma jeden z najwyższych socjali w UE

- Świadomość, że wiele osób unika pracy, bo woli utrzymywać się z różnego rodzaju świadczeń i zasiłków sprawia, że większość Polaków, niezależnie od sympatii politycznych, popiera zmiany w przyznawaniu świadczeń. Dotyczy to również programu "500 plus", który nie powinien zniechęcać ludzi do podejmowania pracy - mówi Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl.

d2k00km

Popularnością cieszy się też pomysł przyznania świadczenia na każde dziecko pod warunkiem, że te podlegają obowiązkowym szczepieniom (52 proc.).

Naciągacze są wśród nas

Nie wszyscy uważają, że pieniądze przekazywane do ręki są najlepszą formą pomocy. U połowy badanych akceptację zyskała propozycja zastąpienia 500+ bonami na gwarantowane posiłki w szkołach i materiały edukacyjne dla dzieci.

Z badania wynika również, że sporo Polaków zna ludzi, którzy pobierają nienależne im świadczenia. Na pytanie „Czy znasz choć jedną osobę, która według Ciebie naciągała w ciągu ostatniego roku budżet państwa pobierając różne zasiłki lub inne dodatki pieniężne” tak odpowiedziało 43 proc. ankietowanych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2k00km
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2k00km