Trwa ładowanie...

Polacy dowiadują się o kradzieży tożsamości zazwyczaj dopiero po roku

Wystarczy, że przez brak należytego zabezpieczenia, nieumiejętność albo celowe działanie dane wypłyną lub zostaną przejęte przez osoby nieuprawnione - przestrzega wiceszef GIODO.

Polacy dowiadują się o kradzieży tożsamości zazwyczaj dopiero po rokuŹródło: WP.PL, fot: MSW
d2dfed1
d2dfed1

Kradzież tożsamości to poważny problem, a w Polsce ofiary dowiadują się o tym fakcie średnio dopiero po roku. Nowe przepisy unijne zwiększą odpowiedzialność finansową firm za wyciek danych osobowych, by utrudnić ten proceder - zapowiedział zastępca Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (GIODO) Andrzej Lewiński.

Nowe przepisy dotyczące ochrony danych osobowych i roli administratora bezpieczeństwa informacji, tzw. ABI, wprowadziła nowela ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej z 7 listopada 2014 r. i rozporządzenia do niej. Choć instytucja ABI istniała w Polsce już wcześniej, to zmieniła się jej rola.

- Musicie powiedzieć swoim szefom, że jeżeli nie powołają administratora bezpieczeństwa informacji, to sami tę funkcję pełnią i sami ponoszą pełną odpowiedzialność za ochronę danych osobowych w firmie - mówił Lewiński podczas poniedziałkowego szkolenia dla przedsiębiorców z zakresu ochrony danych osobowych, zorganizowanego przez GIODO i Expo XXI.

Opisując zagrożenia związane z wypływem danych z instytucji, przypomniał incydent, który miał miejsce podczas szczytu przywódców G20 w Australii w listopadzie 2014 r. Pracownik urzędu imigracyjnego przez nieuwagę wysłał wówczas numery paszportów, szczegóły wizowe i inne dane osobowe wszystkich przywódców uczestniczących w spotkaniu, w tym prezydenta USA Baracka Obamy, przywódcy Rosji Władimira Putina, kanclerz Niemiec Angeli Merkel czy prezydenta Chin Xi Jinpinga do organizatorów mistrzostw Azji w piłce nożnej, jakie miały odbyć się w Australii.

d2dfed1

Jak zauważył Lewiński, w takiej sytuacji "do kradzieży tożsamości jest tuż tuż", a sprawny haker, mając takie informacje, nie będzie miał trudności z ustaleniem numeru konta bankowego.

O skali problemu może świadczyć, że jak zaznaczył Lewiński, np. w USA w 2013 r. było 250 tys. udokumentowanych zgłoszeń kradzieży tożsamości.

- W Polsce jest nieco mniej. Średnio Polak dowiaduje się o tym po roku. Kradzież tożsamości może dotyczyć was, wystarczy, że przez brak należytego zabezpieczenia, nieumiejętność albo celowe działanie dane wypłyną lub zostaną przejęte przez osoby nieuprawnione - przestrzegał przedsiębiorców.

Gdyby taka sytuacja, jak w australijskim urzędzie imigracyjnym miała miejsce w Polsce, to w obecnym stanie prawnym za takie naruszenie bezpieczeństwa danych - jak mówił Lewiński - groziłaby odpowiedzialność karna. Jak jednak tłumaczył, w polskich warunkach egzekwowanie tej odpowiedzialności jest w dużej mierze iluzoryczne. Podał przykład znalezienia na śmietniku w Lublinie historii chorób ze szpitali, a "odpowiednie służby uważają, że to jest mała szkodliwość czynu".

- Ale czekają nas zmiany - podkreślił zastępca GIODO. Powiedział, że kończą się dyskusje nad rozporządzeniem unijnym w tej sprawie, które wg. projektu, będzie przewidywało bardzo wysokie kary finansowe za naruszenie bezpieczeństwa danych osobowych.

d2dfed1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dfed1