Polacy: na podwyżki nie liczymy
Polacy pesymistycznie wypowiadają się o perspektywach i ewentualnych zmianach na lepsze w kraju w przyszłym roku - wynika z sondażu TNS OBOP.
Według sondażu z najmniejszym optymizmem Polacy postrzegają dziedziny związane z funkcjonowaniem państwa. Jedynie cztery proc. respondentów wyraziło nadzieję, że w 2009 roku ucichną ostre spory między politykami, przeciwnego zdania jest 93 proc. badanych.
Z kolei tylko pięć proc. rodaków uważa, iż w nowym roku zmniejszy się biurokracja, dziewięć proc. - iż mniejsza będzie korupcja i przekupstwo. Z pesymizmem na te dziedziny patrzy odpowiednio 88 i 85 proc. badanych.
Nieco więcej optymistów - nadal jednak, jak zauważa TNS OBOP, jest to zdecydowana mniejszość - uważa, że w przyszłym roku spadnie przestępczość (11 proc.), utrzymają się obecne ceny (13 proc.), podniesie się poziom życia zwykłych ludzi (16 proc.), ludzie będą dla siebie bardziej życzliwi (17 proc.) i przybędzie miejsc pracy (21 proc.).
Również 21 proc. pytanych przez ankieterów uważa, iż w 2009 roku rozpocznie się naprawa służby zdrowia. Dwie trzecie badanych nie spodziewa się jednak reformy systemu opieki zdrowotnej.
Zdecydowanie z największym optymizmem Polacy patrzą na przyśpieszenie budowy dróg. Zmian na lepsze spodziewa się w tej dziedzinie 43 proc. ankietowanych. Przeciwnego zdania jest jednak również większość - 48 proc. pytanych w badaniu.
Odnośnie lepszych warunków w pracy głosy ankietowanych rozkładają się po połowie, a większych dochodów spodziewa się tylko 27 proc. Polaków przy 73 proc., którzy są odmiennego zdania.
Jak jednak zauważa TNS OBOP, optymistami nazywamy tych, którzy spodziewają się zmian na lepsze, z kolei tych co się ich nie spodziewają nie nazywamy jednak pesymistami. "Zważywszy, że zauważalna poprawa długotrwałego stanu rzeczy jest mało prawdopodobna, badanych tych należałoby nazywać po prostu realistami" - oceniono w komentarzu do badań.
Optymizm przeważa w postrzeganiu perspektyw własnego życia osobistego. Więcej szczęścia osobistego i lepszych stosunków z otoczeniem spodziewa się w nowym roku 61 proc. Polaków, takiej nadziei nie ma 39 proc. pytanych.
Jak wynika z badania najwięcej optymistów jest wśród osób z wyższym wykształceniem, w lepszej sytuacji materialnej i wśród mieszkańców dużych miast.
TNS OBOP zapytał Polaków także w sprawie postanowień noworocznych np. dotyczących rzucenia palenia lub uprawiania sportu. Postanowienia takie planuje podjąć 28 proc. rodaków, planów takich nie ma 54 proc. pytanych, natomiast 18 proc. jeszcze się nad tym zastanawia.
Badanie przeprowadzono w dniach 4-8 grudnia bieżącego roku na ogólnopolskiej, losowej i reprezentatywnej grupie 1001 Polaków powyżej 15 lat.