Trwa ładowanie...
dahy69e
polacy
02-05-2006 09:50

Polacy nadal chcą wyjeżdżać do pracy w Unii

Ponad jedna trzecia z nas nie wyklucza wyjazdu do pracy w Unii Europejskiej, jeśli tylko będzie taka możliwość. 60 % społeczeństwa o emigracji nie myśli. Takie są wyniki sondażu przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Radia przez Instytut Badawczy Pentor Research International.

dahy69e
dahy69e

20% pytanych odpowiada, że wyemigrowałoby zdecydowanie, ponad 16% się waha. O emigracji na pewno nie myśli 38% z nas. Odpowiedzi "raczej nie" - udziela ponad 20%.

Jerzy Głuszyński z Pentora przyznaje, że większość, bo 60% o wyjeździe nie myśli. Z drugiej jednak strony 37% Polaków chętnie by z Polski wyjechało. Zdaniem socjologa, składają się na to dwa czynniki. Z jednej strony, Polska przez wiele lat była krajem zamkniętym, z naszego kraju się nie wyjeżdżało, tylko uciekało. I teraz chcemy nadrobić zaległości. Drugi czynnik, w opinii socjologa, to krytyczny stosunek do rynku pracy w Polsce i do możliwości, które są nam oferowane.

Najchętniej do pracy za granicą wyjechaliby ludzie młodzi i dobrze wykształceni. Choć tu nie ma dużych różnic, bo Polacy z wykształceniem podstawowym też by z takiej szansy skorzystali. Większość wyjazdów byłaby za chlebem, choć nie tylko. Część z nas chce się za granicą uczyć, część zdobywać doświadczenie zawodowe. Taka emigracja, w opinii Jerzego Głuszyńskiego, w wielu przypadkach nie jest przecież na całe życie.

W ubiegłym roku Pentor przeprowadził podobny sondaż. Wtedy gotowość wyjazdu za granicę zadeklarowało 39%, czyli tylko o dwa procent więcej niż teraz. Jerzy Głuszyński zaznaczył, że to granica błędu statystycznego. Podobnie, jeśli chodzi o tych, którzy by nie wyjechali.

Instytut Pentor Research International przeprowadził sondaż telefonicznie 26 kwietnia na reprezentatywnej próbie 800 dorosłych osób. Margines błędu wynosi 3%.

dahy69e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dahy69e