Polacy pokochali wojaże i luksusy
Rewolucja w biurach podróży. Pomimo tego, że ceny wycieczek spadają z powodu taniejącego dolara, Polacy i tak wydają na wyjazdy coraz więcej.
Idą za tym jednak większe wymagania. Takie wnioski można wyciągnąć z najnowszego raportu biura podróży Travelplanet.pl, które sprzedaje wycieczki kilkudziesięciu touroperatorów w Polsce. W ubiegłym roku średnia cena rezerwacji w przeliczeniu na jedną osobę po raz pierwszy w historii przekroczyła 2 tys. zł.
Za taką cenę domagamy się jednak coraz wyższego standardu usług. - Już 15 procent klientów wybiera pobyt w hotelach pięciogwiazdkowych - podkreśla Dawid Sadulski z Travelplanet.pl, autor raportu. - Tymczasem jeszcze w 2005 roku było to tylko 9 proc. - wylicza. Do tego połowa połowa turystów wybiera najdroższą opcję "all inclusive".
O tym, że nasza sytuacja materialna się poprawia, świadczą także wstępne dane Instytutu Turystyki. Wynika z nich, że w ubiegłym roku Polacy wyjechali na wakacje z biurami podróży ponad milion razy.
_ Zimą bardzo chętnie jeździmy na narty do Czech i na Słowację _- opisuje Jerzy Łaciak z Instytutu Turystyki. _ Latem wybieramy bardziej egzotyczne kierunki. _
Wśród nich najpopularniejszy pozostaje Egipt. Ale widać większe zainteresowanie także innymi kierunkami.
_ Bardzo szybko rośnie sprzedaż wycieczek do Maroka, które oferuje trochę więcej przygody i orientu niż Egipt _ - mówi Dawid Sadulski.
Dzięki taniemu dolarowi w zasięgu ręki są dla nas także kraje, które jeszcze niedawno dla wielu były niedostępne. Dlatego biura podróży coraz częściej uruchamiają czartery np. na Goa, gdzie można polecieć już za 1,5 zł. A tegorocznym hitem mogą okazać się Wyspy Zielonego Przylądka.
Łukasz Pałka
POLSKA Gazeta Opolska
Polecamy:
» Codzienny przegląd prasy ekonomicznej