Polacy: powódź pogorszyła sytuację gospodarczą kraju

Aż 78% Polaków uważa, że tegoroczna powódź pogorszyła sytuację gospodarczą kraju na dłuższy okres. Zdaniem 74% respondentów stała się też okazją do rozgrywek politycznych w ramach kampanii wyborczej - wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS.

Polacy: powódź pogorszyła sytuację gospodarczą kraju
Źródło zdjęć: © PAP

Z sondażu wynika m.in., że najczęściej wśród przyczyn strat spowodowanych przez powódź Polacy wymieniają złe zabezpieczenie brzegów rzek i wałów - wskazywało na to 69% ankietowanych, oraz nieodpowiednią regulację nurtu rzek i zbyt małą liczbę zbiorników retencyjnych - 60%.

Zdaniem 39% respondentów przyczyną tak dużych strat był brak przygotowania do katastrofalnego żywiołu, a 47% - "zaskoczenie bardzo dużymi opadami deszczu".

Ankietowani wymieniali też m.in. brak dobrej organizacji działań władz centralnych - 15% lub lokalnych - 13%. 17% respondentów uważa natomiast, że niedostatecznie wcześnie ostrzegano przed powodzią.

Z badań wynika również, że zdaniem ankietowanych najlepiej podczas powodzi sprawdziły się służby - straż pożarna, policja, wojsko, służby sanitarne i medyczne. Najlepiej spośród nich ocenieni zostali strażacy - pozytywnie o ich działaniu wypowiedziało się 91% respondentów. Wojsko - dobrze i bardzo dobrze oceniło 84% osób, a pozostałe służby po 74% badanych.

Spośród władz najlepiej ocenione zostały działania władz gminnych - dobrą lub bardzo dobrą opinię o nich miało 40% respondentów, a 20% złą lub bardzo złą. Władze wojewódzkie otrzymały 35% ocen pozytywnych, 20% negatywnych i 21% przeciętnych. 36% osób doceniło też działania władz centralnych, ale prawie jedna trzecia - 29% - była nimi nieusatysfakcjonowana.

Pozytywnie ocenione zostały natomiast cechy społeczeństwa, które ujawniły się podczas powodzi - zarówno zdolność do samoorganizowania i wspólnego działania w obliczu zagrożenia - 95% respondentów, jak i solidarność z powodzianami - 88%.

78% badanych stwierdziło jednak, że powódź pogorszyła sytuację gospodarczą Polski na dłuższy czas, a zdaniem 74% osób stała się okazją do rozgrywek politycznych w ramach kampanii wyborczej.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach od 10 do 16 czerwca 2010 r. na grupie losowej liczącej 977 osób, wśród nich były także te, które zadeklarowały, że odniosły straty materialne w czasie powodzi.

Źródło artykułu:PAP
gospodarkapowódźcbos

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)