Trwa ładowanie...
zasiłek
22-04-2010 02:05

Polacy pracujący w UE powinni tam korzystać ze świadczeń na dzieci

Polacy wciąż nie wiedzą, że pracując w UE, powinni tam korzystać ze świadczeń na dzieci. I podwójnie na tym tracą - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Polacy pracujący w UE powinni tam korzystać ze świadczeń na dzieciŹródło: Jupiterimages
doz98kg
doz98kg

Nasi rodacy, pracujący w krajach UE oraz Szwajcarii, Islandii, Liechtensteinie i Norwegii, mogą korzystać z przysługujących im tam świadczeń - przypomina gazeta. To się opłaca, bo zasiłki na dzieci tam wyższe niż u nas, np. w Irlandii można otrzymać rocznie 7 tys. zł, w Niemczech 8 tys. zł, a w Polsce - 1,1 tys.

W dodatku rodzice, którzy pobierają zasiłki w kraju, mimo że jedno z nich pracuje za granicą, muszą to, co wzięli w Polsce, zwrócić z odsetkami. Takie są przepisy i takie decyzje dostało już kilkanaście tysięcy rodzin.

I to nie koniec ich strat, bo zaległe zasiłki z zagranicy można wprawdzie odzyskać, ale nie za cały okres pracy poza Polską. Zależy to od przepisów obowiązujących w danym kraju, np. w Holandii można się o nie ubiegać tylko za rok wstecz, a w Niemczech - za 4 lata - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

doz98kg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
doz98kg

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj