Trwa ładowanie...

Polacy w pracy. Co trzeci z nas nigdy nie awansował, 40 proc. wzięłoby awans nawet bez podwyżki

37 proc. pracowników nigdy nie awansowało - wynika z badania InterviewMe. Dla niemal trzech czwartych awans jest istotnym elementem kariery. Do tego stopnia, że spora część osób jest gotowa zrezygnować z podwyżki - byle by tylko otrzymać promocję na wyższe stanowisko.

Share
Awans? Jak najbardziej. Podwyżka? Już niekoniecznie.
Awans? Jak najbardziej. Podwyżka? Już niekoniecznie.Źródło: money.pl, Fot: Rafał Parczewski
d432x95

Co trzeci Polak nigdy nie mógł się cieszyć z awansu. Odsetek ten jest jeszcze większy, jeżeli ograniczymy czas do ostatnich trzech lat - w takim wypadku awansu nie otrzymało aż 62 proc. zapytanych.

Co ciekawe, 34 proc. z nich stwierdziło, że awans im się należy. Natomiast spośród pracowników, którym ta sztuka się udała, aż 89 proc. uznawało, że jest on w pełni zasłużony.

d432x95

- Eksperci podkreślają, że perspektywa awansu oraz sam awans znacząco zwiększają motywację wewnętrzną i zewnętrzną pracowników. Niestety, jak wynika z naszego badania, w ciągu ostatnich trzech lat tylko 38 proc. Polaków otrzymało promocję na wyższe stanowisko - mówi Wojciech Martyński, ekspert kariery InterviewMe.pl i autor badania.

Zobacz: Będą cięcia w administracji. Minister komentuje

- Ten wynik powinien martwić, ponieważ dla 3 na 4 polskich pracowników regularne awanse są istotnym elementem kariery zawodowej. Być może właśnie dlatego, coraz więcej pracodawców proponuje alternatywne rozwiązania, np. awans bez podwyżki - dodaje ekspert.

Więc jak to jest z tymi podwyżkami? Dla 60 proc. zapytanych jest ona najważniejszym elementem związanym z awansem. A jednak 41 proc. deklaruje, że jest gotowa przyjąć na siebie więcej obowiązków lub też przejść na bardziej odpowiedzialne stanowisko - nawet jeżeli nie wiąże się to z żadną dodatkową gratyfikacją finansową.

d432x95

Na podwyżki przy awansie baczniej uwagę zwracają kobiety. Tylko 33 proc. z nich deklaruje, że weźmie nowe stanowisko bez większej pensji. Z badania wynika, że na ten sam ruch zdecydowałby się co drugi mężczyzna.

W biurach krąży też legenda o tym, że awanse zmieniają ludzi. Ktoś wyniesiony spośród gminu szybko obraca się przeciwko współpracownikom. A jednak osoby, które awansowały, zdają się nie dostrzegać tego problemu. Tylko bowiem 17 proc. badanych przyznało, że ich relacje ze współpracownikami po awansie się popsuły.

Czego jeszcze możemy się dowiedzieć z badania? Dwie trzecie Polaków uważa, że o awansie powinny decydować przede wszystkim osiągane rezultaty, a nie przepracowany czas na danym stanowisku. Jednocześnie co czwartemu z nas zdarzyło się odejść z pracy z powodu braku perspektyw awansu. Natomiast 32 proc. badanych przyjęło awans bez podwyżki.

d432x95

Serwis kariery InterviewMe.pl przeprowadził badanie "Awanse i podwyżki wśród polskich pracowników". Wzięło w nim udział prawie 1 tys. respondentów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d432x95

Podziel się opinią

Share
d432x95
d432x95