Trwa ładowanie...

Polacy w pracy. Co trzeci z nas nigdy nie awansował, 40 proc. wzięłoby awans nawet bez podwyżki

37 proc. pracowników nigdy nie awansowało - wynika z badania InterviewMe. Dla niemal trzech czwartych awans jest istotnym elementem kariery. Do tego stopnia, że spora część osób jest gotowa zrezygnować z podwyżki - byle by tylko otrzymać promocję na wyższe stanowisko.

Awans? Jak najbardziej. Podwyżka? Już niekoniecznie.Awans? Jak najbardziej. Podwyżka? Już niekoniecznie.Źródło: money.pl, fot: Rafał Parczewski
d2oq2ri
d2oq2ri

Co trzeci Polak nigdy nie mógł się cieszyć z awansu. Odsetek ten jest jeszcze większy, jeżeli ograniczymy czas do ostatnich trzech lat - w takim wypadku awansu nie otrzymało aż 62 proc. zapytanych.

Co ciekawe, 34 proc. z nich stwierdziło, że awans im się należy. Natomiast spośród pracowników, którym ta sztuka się udała, aż 89 proc. uznawało, że jest on w pełni zasłużony.

- Eksperci podkreślają, że perspektywa awansu oraz sam awans znacząco zwiększają motywację wewnętrzną i zewnętrzną pracowników. Niestety, jak wynika z naszego badania, w ciągu ostatnich trzech lat tylko 38 proc. Polaków otrzymało promocję na wyższe stanowisko - mówi Wojciech Martyński, ekspert kariery InterviewMe.pl i autor badania.

Zobacz: Będą cięcia w administracji. Minister komentuje

- Ten wynik powinien martwić, ponieważ dla 3 na 4 polskich pracowników regularne awanse są istotnym elementem kariery zawodowej. Być może właśnie dlatego, coraz więcej pracodawców proponuje alternatywne rozwiązania, np. awans bez podwyżki - dodaje ekspert.

d2oq2ri

Więc jak to jest z tymi podwyżkami? Dla 60 proc. zapytanych jest ona najważniejszym elementem związanym z awansem. A jednak 41 proc. deklaruje, że jest gotowa przyjąć na siebie więcej obowiązków lub też przejść na bardziej odpowiedzialne stanowisko - nawet jeżeli nie wiąże się to z żadną dodatkową gratyfikacją finansową.

Na podwyżki przy awansie baczniej uwagę zwracają kobiety. Tylko 33 proc. z nich deklaruje, że weźmie nowe stanowisko bez większej pensji. Z badania wynika, że na ten sam ruch zdecydowałby się co drugi mężczyzna.

W biurach krąży też legenda o tym, że awanse zmieniają ludzi. Ktoś wyniesiony spośród gminu szybko obraca się przeciwko współpracownikom. A jednak osoby, które awansowały, zdają się nie dostrzegać tego problemu. Tylko bowiem 17 proc. badanych przyznało, że ich relacje ze współpracownikami po awansie się popsuły.

d2oq2ri

Czego jeszcze możemy się dowiedzieć z badania? Dwie trzecie Polaków uważa, że o awansie powinny decydować przede wszystkim osiągane rezultaty, a nie przepracowany czas na danym stanowisku. Jednocześnie co czwartemu z nas zdarzyło się odejść z pracy z powodu braku perspektyw awansu. Natomiast 32 proc. badanych przyjęło awans bez podwyżki.

Serwis kariery InterviewMe.pl przeprowadził badanie "Awanse i podwyżki wśród polskich pracowników". Wzięło w nim udział prawie 1 tys. respondentów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2oq2ri
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2oq2ri