Trwa ładowanie...
d2vqe0k
02-11-2015 13:20

Połączenie spółek Orlen Paliwa i Orlen Gaz z grupy PKN Orlen

Spółki Orlen Paliwa i Orlen Gaz z grupy kapitałowej PKN Orlen zostały połączone. Po konsolidacji powstał jeden z największych w kraju podmiotów prowadzących sprzedaż hurtową produktów paliwowych, w tym benzyny, oleju napędowego i LPG.

d2vqe0k

Nowo powstała spółka, łącząc działalność dotychczasowych podmiotów, będzie funkcjonowała pod nazwą Orlen Paliwa - poinformował w poniedziałek PKN Orlen. Jak zaznaczył płocki koncern "wprowadzone zmiany stanowią kontynuację unowocześniania hurtowego kanału sprzedaży paliw w ramach grupy kapitałowej Orlen".

"Stworzenie podmiotu o tak szerokim spektrum działania, z korzystnymi warunkami handlowymi, pozwoli na wykorzystanie efektu skali w zakresie najnowocześniejszych rozwiązań logistycznych oraz sprzedażowych" - powiedział cytowany w komunikacie PKN Orlen, prezes spółki Orlen Paliwa Andrzej Niedbalski.

W sierpniu tego roku PKN Orlen zapowiedział, że połączenie obu podmiotów nastąpi poprzez przeniesienie całości majątku Orlen Gaz na Orlen Paliwa w zamian za udziały, które zostaną przekazane płockiemu koncernowi. Przed połączeniem PKN Orlen posiadał 100 proc. udziałów w Orlen Gaz. Obecnie, po konsolidacji, płocki koncern pozostaje właścicielem 100 proc. udziałów w Orlen Paliwa. Na połączenie spółek Orlen Paliwa i Orlen Gaz nie jest wymagana zgoda Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, gdyż podmioty te należą do tej samej grupy kapitałowej.

Spółka Orlen Paliwa, działająca od 1996 r., dawniej z siedzibą w Płocku (Mazowieckie), a od niedawna z siedzibą w Widełce (Podkarpackie) była Regionalnym Operatorem Rynku PKN Orlen. Zajmowała się sprzedażą paliw, w tym różnego gatunku benzyn, oleju napędowego i oleju opałowego. Z początkiem tego roku Orlen Paliwa uzyskała koncesję na obrót paliwami ciekłymi ważną do 31 grudnia 2025 r. Spółka ta obsługuje kilka tysięcy klientów instytucjonalnych i indywidualnych w całej Polsce.

d2vqe0k

W lipcu tego roku Orlen Paliwa, wtedy z siedzibą w Płocku, poinformowała o połączeniu z inną spółką grupy kapitałowej PKN Orlen - Orlen PetroTank z siedzibą w Widełce. Powstał wówczas jeden podmiot pod nazwą: Orlen Paliwa z siedzibą w Widełce. Połączenie uzasadniano wówczas "dalszą optymalizacją hurtowego kanału sprzedaży paliw".

Istniejący od 1995 r. Orlen Gaz z grupy PKN Orlen z siedzibą w Płocku (Mazowieckie) to największy podmiot na krajowym rynku gazu płynnego. Spółka zajmowała się sprzedażą propanu, butanu oraz mieszaniny propan-butan. Do infrastruktury spółki, przejętej obecnie przez Orlen Paliwa, należy m.in. sześć rozlewni, terminal lądowy w Sokółce (Podlaskie) oraz terminal morski LPG w Szczecinie, przystosowany do rozładunku statków z gazem i magazynowania dostaw, a także odwrotnie: do rozładunku autocystern i cystern kolejowych oraz do załadunku statków.

W 2014 r. Orlen Gaz podpisał ostateczną umowę sprzedaży segmentu butli gazowych spółce Gaspol, która przejęła prawo współpracy oraz obowiązki wynikające z umów z dotychczasowymi kontrahentami Orlen Gaz. Jak przypomniała wtedy spółka, segment butli gazowych został wystawiony tam na sprzedaż w 2011 r., zgodnie z założeniami zmodyfikowanej strategii, zakładającej m.in. koncentrację działalności na kluczowych segmentach, czyli autogazie, sprzedaży hurtowej oraz instalacjach przemysłowych.

d2vqe0k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vqe0k