Trwa ładowanie...

Polak bogatszy od Portugalczyka: prawda to czy propaganda? Trudno nam uwierzyć, że rośniemy jak na drożdżach

Patrząc na zarobki najbardziej znanego z żyjących Portugalczyków trudno nam uwierzyć, że Polska jest bogatsza od Portugalii. Ale tak podaje Międzynarodowy Fundusz Walutowy, powołując się na twarde dane. Wiele osób powątpiewa w te statystyki, węsząc w nich propagandowy spisek mający podreperować wizerunek rządu. Jak jest w rzeczywistości?

Polak bogatszy od Portugalczyka: prawda to czy propaganda? Trudno nam uwierzyć, że rośniemy jak na drożdżachŹródło: East News
d225pcn
d225pcn

W poziomie PKB na mieszkańca jesteśmy już wyżej niż Portugalia - wynika z nowych danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego. To oznacza, że w końcu doszusowaliśmy do peletonu państw Europy zachodniej. PKB per capita z uwzględnieniem realnej mocy nabywczej walut narodowych wyniósł w Polsce w 2019 roku 33 891 dolarów - podał MFW. Po raz pierwszy udało nam się wyprzedzić Portugalię, w której wskaźnik ten był w ubiegłym roku o 226 dolarów niższy niż u nas.

- Takie są faktyczne twarde dane i mówimy o wskaźniku, który jest zdaniem wielu ekonomistów bardzo reprezentatywny i nadaje się do porównań - mówi WP Finanse Maciej Nowiński, ekonomista.

W ekonomii używa się bardzo wielu wskaźników oceniających sytuację gospodarczą państw i zamożność obywateli. W tym przypadku mowa o PKB per capita z uwzględnieniem realnej mocy nabywczej walut narodowych. Co to oznacza? Chodzi o PKB w przeliczeniu na osobę oraz tego, na co nas stać.

Według danych MFW faktycznie wyprzedziliśmy Portugalczyków, którzy często uchodzą za kraj stosunkowo bogaty.

d225pcn

- Kluczem do zrozumienia tego wskaźnika jest właśnie uwzględnienie siły nabywczej. Purchasing power parity jest oparty na porównaniu cen wyliczonych w walutach różnych krajów. Dzięki temu jest w zasadzie najbardziej uniwersalnym wskaźnikiem, pokazującym na ile stać obywateli różnych krajów - tłumaczy Nowiński.

Faktycznie nasze kraje są dość trudne do porównań. Różnią się choćby warunkami geopolitycznymi, liczbą ludności czy strukturą przemysłu. Polska liczy prawie 38 milionów ludzi, Portugalia jest krajem o wiele mniejszym - ma 10,25 miliona mieszkańców. Powierzchnia państwa potomków Vasco da Gamy to 92 391 km². Polska jest ponad trzykrotnie większa.

Polska wyprzedziła Portugalię wysokości PKB na głowę mieszkańca (z uwzględnieniem siły nabywczej) IMF
Polska wyprzedziła Portugalię wysokości PKB na głowę mieszkańca (z uwzględnieniem siły nabywczej) Źródło: IMF, fot: IMF

Mimo to Portugalia ma rzeczywiste PKB liczone w miliardach dolarów na poziomie mniej więcej 40 proc. polskiego. To ponad 243 miliardy, w Polsce PKB osiąga poziom ok. 606 miliardów dolarów.

d225pcn

Polska gospodarka rośnie też o wiele szybciej od portugalskiej. Na zachodnim skraju naszego kontynentu PKB rośnie w tempie zaledwie 1,6 proc. rocznie, Polska zaś jest jednym z europejskich liderów. Wynik oscylujący wokół 4,1 proc. robi wrażenie nie tylko na Starym Kontynencie.

Gdyby policzyć PKB per capita (na osobę), okazuje się jednak, że jesteśmy w tyle za Portugalią - i to sporo. W Polsce wynosi ono bowiem ok. 16 tysięcy dolarów. W Portugalii zbliża się do 24 tysięcy dolarów.

d225pcn

- Tę różnicę niweluje właśnie nałożenie filtra parytetu siły nabywczej. Okazuje się, że pomimo tego, iż u nas w obiegu są mniejsze pieniądze, to jednak stosunkowo niski poziom cen rekompensuje tę różnicę - tłumaczy Nowiński.

- Z drugiej jednak strony warto pamiętać o tym, że wyprzedziliśmy Portugalię nie tylko dlatego, że jesteśmy pracowici i mamy gospodarkę rosnącą jak na drożdżach. Kraje Południa nie są zbyt przesadnie silne. Portugalskie PKB rośnie słabo, a wcześniej udało nam się dogonić i zostawić z tyłu Grecję, którą przecież bardzo mocno uderzył kryzys - dodaje ekonomista.

Przypomina też, że w porównaniu do innych krajów naszego regionu sytuacja w Polsce nie jest specjalnie różowa. Wyprzedzają nas o wiele mniejsze kraje, jak choćby Czechy (40,58 tys. dol.) czy Węgry (35,94 tys.).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d225pcn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d225pcn