Trwa ładowanie...

Polak dobry do harowania. Do szefowania - już nie

Typowy polski imigrant to w oczach Brytyjczyków pracownik niewykwalifikowany, podejmujący się najcięższych prac, ale wykonujący je solidnie.

Polak dobry do harowania. Do szefowania - już nie
d3bgzca
d3bgzca

Polski imigrant to pracownik niewykwalifikowany - uważa tak 75 proc. Brytyjczyków. Jednak praca Polaków cieszy się uznaniem pracodawców - 70 proc. ankietowanych jest nią usatysfakcjonowanych, a polscy pracownicy mają opinię solidnych i rzetelnych. Jednak blisko 60 proc. badanych twierdzi, że zabierają oni pracę Brytyjczykom. Z drugiej strony prace, których podejmują się Polacy, nie cieszą się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców Wysp.

Jednak wizerunek Polaków i Polski jest w Wielkiej Brytanii pozytywny. Ponad połowa Brytyjczyków uważa, że otwarcie rynku pracy było dobrą decyzją, a Polacy dobrze pasują do społeczeństwa brytyjskiego.

Wcześniejsze badania prowadzone przez ISP pokazywały, że zarówno Brytyjczycy, jak i przedstawiciele innych państw UE niewiele o nas wiedzieli. Teraz, jak wynika z ostatniego raportu, ponad połowa Brytyjczyków (53 proc.) miała jakieś kontakty z Polakami. 59 proc. z nich ma znajomych wśród Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, a 45 proc. pracuje z Polakami.

Badanie pokazało, że Brytyjczycy są otwarci na Polaków w sferze kontaktów osobistych, więcej dystansu mają, jeśli chodzi o sferę instytucjonalną i polityczną. Nie mają nic przeciwko polskim turystom (93 proc.), przyjaźni z Polakami (70 proc.), polskim sąsiadom (69 proc.), ani pracy z Polakiem (67 proc.), choć niekoniecznie widzą nas w roli szefa (zgodziłoby się na to 53 proc. respondentów, ale 27 proc. byłoby temu przeciwnych). Ponad połowa badanych (58 proc.) zgodziłaby się na małżeństwo swojego dziecka z Polakiem lub Polką.

d3bgzca

Jednak już mniej niż połowa (47 proc.) zgodziłaby się, aby Polak zamieszkał w Wielkiej Brytanii na stałe, a ok. jedna trzecia (32 proc.) byłaby temu przeciwna. Jeszcze mniej Brytyjczyków zgodziłoby się na przyznanie obywatelstwa - 39 proc. (tyle samo byłoby przeciw). Brytyjczycy niechętnie widzieliby też Polaków w roli radnych - zgodziłoby się na to 38 proc. badanych, 43 proc. byłoby przeciwnych.

Raport przygotowano we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych oraz Ambasadą Brytyjską. Badania, w oparciu o które powstał raport, przeprowadzono kilka miesięcy temu, na reprezentatywnej próbie 1029 Brytyjczyków.

ak

d3bgzca
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bgzca