Trwa ładowanie...
lekarze

Polscy lekarze zarabiają tyle co zachodni specjaliści?

Z najnowszego raportu przygotowanego dla
Ministerstwa Zdrowia, do którego dotarł "Dziennik", wynika, że
lekarze w Polsce zarabiają miesięcznie nawet 30 tysięcy złotych,
czyli mniej więcej tyle, ile ich zawodowi koledzy w Niemczech czy
we Francji.

Share
Polscy lekarze zarabiają tyle co zachodni specjaliści?
Źródło: Jupiterimages
dk599zu

Eksperci, choć zastrzegają, że to sumy przed opodatkowaniem i liczone razem z wynagrodzeniami za dyżury, potwierdzają, że w ostatnim roku pensje lekarzy naprawdę znacznie wzrosły.

Raport Ministerstwa Zdrowia dotyczy 384 szpitali, a więc mniej więcej połowy z nich. Choć wśród występujących w nim sum zdarzają się takie, do których wszyscy zdążyli się już przyzwyczaić, czyli 1200 zł, to według raportu średnia płaca lekarza z II stopniem specjalizacji wynosi 7211 tys. zł, czyli o 20% więcej niż pół roku temu.

dk599zu

Rozmówcy "Dz" nie dziwią się wysokości tych zaskakujących sum. Wicedyrektor warszawskiego instytutu kardiologii Maciej Miłkowski mówi wręcz, że 20 tys. miesięcznie to nic nadzwyczajnego. _ Specjalista wykonujący echo serca zarabia blisko 5 tys. zł, do tego 30% wysługi lat, jeśli weźmie dyżury, to finalnie rzeczywiście na koniec miesiąca dostanie ok. 20 tys. zł _ - mówi.

Jeszcze więcej mogą zarabiać bardzo deficytowi w Polsce anestezjolodzy - ich pensje wraz z wynagrodzeniem za dyżury dochodzą nawet do 30 tys. zł miesięcznie. _ Aż tak wysokie sumy to wyjątkowa sytuacja, jednak rzeczywiście nastąpiła wyraźna poprawa zarobków lekarzy _ - mówi "Dz" prezes Naczelnej Izby Lekarskiej Konstanty Radziwiłł.

_ Część lekarzy wynegocjowała sobie wyższe zarobki podczas strajków na początku roku, a część korzysta z tego, że brakuje lekarzy i dyrektorzy płacą im więcej, by ich zatrzymać _ - dodaje Radziwiłł.

dk599zu

Podziel się opinią

Share
dk599zu
dk599zu