Trwa ładowanie...
d3n1vvn

Polscy turyści utknęli w Bułgarii. Szefowie grożą zwolnieniem

Grupa polskich turystów utknęła w bułgarskim Bargas. Nie wiadomo, kiedy wrócą do kraju. Niektórym szefowie grożą zwolnieniem, jeżeli w poniedziałek nie przyjdą do pracy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne.Wspierasz nasz rozwój, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

Polscy turyści utknęli w Bułgarii. Szefowie grożą zwolnieniem
(zdjęcie Użytkownika dziejesie.wp.pl, Fot: dziejesie)
d3n1vvn

W Bargas wciąż przebywa 20 Polaków, którzy jeszcze w piątek w nocy mieli wrócić do kraju. Tak się jednak nie stało, bo z powodu usterki technicznej do Burgas nie przyleciał wyczarterowany samolot linii lotniczych Small Planet.

Polacy próbują się skontaktować z biurem podróży TUI, które zorganizowało ich wycieczkę, ale mają wrażenie, że słuchawka jest odkładana natychmiast, gdy informują, czego ma dotyczyć rozmowa. Wirtualna Polska także nie otrzymała jeszcze odpowiedzi na prośbę o komentarz w tej sprawie.

Jakby problemów było mało, niektórzy uziemieni w Bargas turyści dostali od swoich szefów wiadomości, że jeśli nie stawią się w pracy w poniedziałek rano, zostaną zwolnieni.

d3n1vvn

Czy pracodawca ma do tego prawo? Przepisy nie są w tej sprawie precyzyjne.

Zobacz także: Mama+. "Ważna wyrwa"

Zgodnie z Kodeksem pracy, pracodawca ma obowiązek usprawiedliwić nieobecność pracownika w przypadku choroby jego lub wymagającego opieki członka rodziny, sprawowania opieki nad dzieckiem, konieczności stawiennictwa przed organami państwowymi (sąd, policja, prokuratura etc.) czy odpoczynku po nocnej podróży służbowej.

d3n1vvn

O paraliżu komunikacyjnym prawo pracy nic nie mówi, dlatego to, czy taka sytuacja zostanie uznana za okoliczność usprawiedliwiającą nieobecność pracownika, zależy od pracodawcy.

Uzasadnione wypadki losowe

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r., przyczynami usprawiedliwiającymi nieobecność w pracy są zdarzenia wymienione w prawie pracy, "a także inne przypadki niemożności wykonywania pracy, udokumentowane przez pracownika i uznane przez pracodawcę".

Przyjmuje się, że jeśli pracownik nie miał wpływu na sytuację, która uniemożliwiła mu dotarcie do pracy, taką nieobecność uznaje się za usprawiedliwioną.

d3n1vvn

Jeśli pracownik nie zgadza się z decyzją szefa, może zgłosić sprawę do sądu pracy.

Niezależnie od powodu nieobecności, pracodawca musi zostać poinformowany o tym, że pracownika nie będzie.

Jak napisano w rozporządzeniu Ministra Pracy, pracownik jest do tego zobowiązany "niezwłocznie po wystąpieniu okoliczności", które uniemożliwiają mu przyjście do pracy.

To w jaki sposób szef ma zostać poinformowany o nieobecności pracownika reguluje zazwyczaj wewnętrzny regulamin. Zgodnie z przepisami, o nieobecności trzeba pracodawcę poinformować najpóźniej w ciągu dwóch dni.

d3n1vvn

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

icon info

Treści redakcyjne są całkowicie niezależne.Wspierasz nasz rozwój, kupując produkty z linków lub boksów zamieszczonych w tekście.

d3n1vvn

Podziel się opinią

Share
d3n1vvn
d3n1vvn