Trwa ładowanie...
d2engq1
10-10-2014 10:54

Polska branża spożywcza w czołówce firm z Europy Centralnej

Warszawa, 10.10.2014 (ISBnews) - Krajowe firmy dominują w zestawieniu największych podmiotów z sektora spożywczego w Europie Centralnej - wśród największych spółek spożywczych z naszego regionu czołowa dziesiątka to podmioty działające w Polsce. Nasz kraj wypada imponująco na tle innych państw regionu, co świadczy o sile i pozycji krajowej branży spożywczej w tej części Europy, wynika z "Rankingu 800 największych firm spożywczych Europy Centralnej".

d2engq1
d2engq1

"W pierwszej dwudziestce rankingu odnaleźć można zaledwie pięć firm operujących w innych krajach (trzy czeskie i dwie węgierskie). O sukcesie polskiej branży spożywczej świadczy również fakt, że spółki z Polski zajmują ponad 50 miejsc w czołowej 100 zestawienia" - czytamy w raporcie.

Choć w pierwszej dziesiątce rankingu bezapelacyjnie dominuje rodzimy przemysł spożywczy, nie można powiedzieć tego samego o polskim kapitale. Na pierwszym miejscu uplasowało się Imperial Tobacco, wyprzedzając drugą Kompanię Piwowarską i zamykającą podium Grupę Animex. Kolejne miejsca zajęły odpowiednio Grupa Żywiec, JTI, Grupa Maspex, Sokołów, Nestle, SM Mlekpol i SM Mlekovita, podano także.

Wśród 100 największych firm regionu jedynie nieco ponad 30 spółek to podmioty oparte na krajowym kapitale (polskim, czeskim, węgierskim, serbskim czy słoweńskim) - w zestawieniu dominują firmy z kapitałem zagranicznym.

"Na najwyższych miejscach w uplasowały się firmy prowadzące dość zróżnicowaną działalność. Znalazły się tam m.in. spółki produkujące alkohol i papierosy, wyroby mleczne, wyroby czekoladowe, czy przetwarzające mięso. Pokazuje to, że branża spożywcza tak Polski, jak i Europy Centralnej, nie jest zdominowana przez przedsiębiorstwa z zaledwie jednej kategorii" - czytamy także.

d2engq1

Z zestawienia wynika także, największe pod względem przychodów przedsiębiorstwa z Europy Centralnej pokazały 12-proc. wzrost sprzedaży i blisko 19-proc. wzrost zysku na przestrzeni lat 2011-2012. To wynik imponujący, gdy wziąć pod uwagę, że większość krajów Europy pogrążona była wówczas w kryzysie gospodarczym.
"W przypadku Polski i krajowych przedsiębiorstw spożywczych, na ich korzyść działa potężny rynek wewnętrzny, systematycznie rosnąca gospodarka, niskie koszty pracy, a także dostęp do dużej ilości krajowego surowca. Polska ze względu na znaczną liczbę konsumentów, położenie i stabilną sytuację gospodarczo-polityczną jest coraz częściej punktem docelowym lub platformą do dalszej ekspansji firm z Europy Zachodniej na kraje regionu"- komentuje wyniki rankingu redaktor naczelny serwisu PortalSpozywczy.pl Łukasz Stępniak, cytowany w komunikacie.

Zdaniem Tomasza Starzyka, analityka Bisnode, firmy z Europy Centralnej z sektora produkcji żywności zdały egzamin ze zdolności adaptacyjnych w trudnym czasie dla światowej gospodarki. "Wszystko wskazuje na to, że w kolejnych latach największe podmioty będą starały się wykorzystać poprawę koniunktury do wzrostu udziałów w rynku" - prognozuje Starzyk.

"Ranking 800 największych firm spożywczych Europy Centralnej" przygotowany został we wrześniu 2014 r. W zestawieniu uwzględnione zostały firmy z Polski, Czech, Słowacji, Słowenii, Węgier, Chorwacji oraz Serbii.Lista powstała w oparciu o międzynarodową bazę przedsiębiorstw firmy Bisnode, a także rozesłane ankiety i własne wyliczenia redakcji.

"Ranking 800 największych firm spożywczych Europy Centralnej", pierwsze tego typu zestawienie w historii branży został przygotowany przez serwis PortalSpozywczy.pl oraz Bisnode.

(ISBnews)

d2engq1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2engq1