Polska chce współpracować z Indonezją m.in. w sektorze wydobywczym
Polska chce współpracować z Indonezją m.in. w branży wydobywczej, maszynowej; duży potencjał mamy też w produkcji jachtów i urządzeń dla przemysłu tytoniowego - mówiła w środę wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik podczas Forum Gospodarczego Polska-Indonezja.
04.09.2013 18:05
W środę w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli polskich oraz indonezyjskich firm.
Antoniszyn-Klik podkreśliła, że polskie przedsiębiorstwa mogą być partnerami biznesowymi dla Indonezji w sektorach: wydobywczym, górniczym, maszyn czy usług budowlanych. "Polska jest znana w Indonezji ze sprzętu obronnego. Bardzo duże nadzieje pokładamy w tym sektorze" - dodała.
Jak mówiła, nasz kraj chce prezentować branżę kosmetyczną w Indonezji, pokazując, że polskie kosmetyki wyprzedziły standardy światowe. W latach następnych widzimy dodatkowy potencjał w zakresie jachtów, łodzi motorowych, maszyn i urządzeń dla przemysłu tytoniowego, chemii gospodarczej czy sprzętu medycznego - powiedziała. "Tu warto byłoby się rozejrzeć w Indonezji pod względem zapotrzebowania rynku" - dodała.
Dyrektor Departamentu Ropy i Gazu w Ministerstwie Gospodarki Maciej Kaliski przypomniał, że w 2011 roku jego resort podpisał list intencyjny o współpracy w zakresie energii z indonezyjskim ministerstwem energii i zasobów mineralnych. Jak mówił, chodziło o wspólne projekty rządowe, naukowe i biznesowe. "Nadszedł czas, by zapisy tego listu zacząć bardziej intensywnie wprowadzać w życie" - podkreślił.
Kaliski zwrócił uwagę, że roczne wydobycie węgla w Polsce wynosi 80 mln ton, a w Indonezji ponad 150 mln ton. Wysoko ocenił możliwości polskich producentów maszyn i urządzeń w zakresie budowy oraz wyposażania kopalń. "Jesteśmy w stanie dzielić się z naszymi przyjaciółmi z Indonezji olbrzymim potencjałem technicznym" - powiedział.
Dyrektor z resortu gospodarki przekonywał, że Polska jest jednym z czołowych na świecie ośrodków naukowych specjalizujących się w poszukiwaniu i eksploatacji surowców energetycznych. "W tym zakresie też widzimy olbrzymie możliwości współpracy (z Indonezją). Wspólnie możemy realizować projekty dotyczące eksploatacji węgla" - dodał.
W opinii Kaliskiego, Polska ma potencjalnie duże zasoby gazu znajdującego się w węglu, a także gazu z łupków. "W tym zakresie jesteśmy również otwarci na współpracę. Co prawda jesteśmy na początku drogi, ale posiadamy już pewne doświadczenia. Jest to przemysł, który wymaga dużych nakładów" - powiedział.
Zdaniem Kaliskiego budowa terminalu LNG w Świnoujściu stwarza również możliwości współpracy z Indonezją, która - jak mówił - ma duże możliwości produkcyjne tego gazu. "Polska jest potencjalnym klientem Indonezji. (...) Możliwości naszej współpracy są bardzo duże w sektorach wydobywczych, nie tylko węgla, ropy naftowej, czy gazu ziemnego, ale i w pozostałych surowcach mineralnych" - dodał.
O tym, że zarówno Polsce, jak i Indonezji udało się zachować wzrost gospodarczy w czasach kryzysu mówił wiceprzewodniczący Rady Koordynacji Inwestycji Indonezji Himawan Hariyoga. Podkreślił, że oba kraje są ważnymi obszarami gospodarczymi dla swoich regionów. Ocenił jednak, że oba państwa nie wykorzystują swojego potencjału, jeśli chodzi o wymianę handlową. "W latach 2000-2010 bezpośrednie inwestycje zagraniczne z Polski do Indonezji wyniosły tylko 2 mln dolarów. Nasze gospodarki dopełniają się. Istnieje możliwość poprawy naszych relacji handlowych" - ocenił.
Jak mówił Hariyoga, ponad 100 polskich firm jest zainteresowanych współpracą z indonezyjskim biznesem w sektorach energetyki, wydobywczym, zielonych technologii, budownictwa, a także żywności. Zapewnił, że indonezyjski rząd oraz Indonezyjska Izba Przemysłowo-Handlowa chcą współpracować z polskimi przedsiębiorstwami "Mamy nadzieję, że indonezyjskie firmy, chcące działać w Polsce, będą miały podobną pomoc" - dodał.
Według szefa Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Sławomira Majmana, największym problemem obu krajów, jeśli chodzi o dalsze rozwijanie wzajemnych relacji gospodarczych, jest brak informacji. "Ciągle o sobie za mało wiemy" - powiedział.
Podczas forum gospodarczego w Warszawie podpisano dwa porozumienia, pierwsze pomiędzy PAIiIZ a Radą ds. Koordynacji Inwestycji Indonezji, a drugie pomiędzy Krajową Izbą Gospodarczą a Indonezyjską Izbą Przemysłowo-Handlową. Uczestnicy forum podkreślali, że oba porozumienia powinny służyć zacieśnieniu kontaktów biznesowych.