Trwa ładowanie...

Polska do Trybunału za niewdrożenie przepisów kolejowych

Komisja Europejska poinformowała o pozwaniu Polski do Trybunału Sprawiedliwości w związku z niewdrożeniem przepisów unijnej dyrektywy z 2011 roku w sprawie interoperacyjności systemu kolei. Termin jej wdrożenia upłynął dnia 31 grudnia.

Polska do Trybunału za niewdrożenie przepisów kolejowychŹródło: Jupiterimages
d3uyuj1
d3uyuj1

Interoperacyjność kolei oznacza zdolność systemu kolejowego do zapewnienia bezpiecznego i nieprzerwanego przejazdu pociągów spełniających odpowiednie wymogi. W praktyce pełna interoperacyjność oznaczałaby, że odpowiednio dostosowany tabor może poruszać się po infrastrukturze kolejowej i przemieszczać pomiędzy sieciami kolejowymi różnych krajów bez konieczności zatrzymywania się na granicach czy wymiany lokomotywy lub załogi, czy nawet bez potrzeby wykonywania przez maszynistów jakichkolwiek czynności specyficznych dla danej infrastruktury.

Polska, jak informuje KE, nie wdrożyła dyrektywy z 2011 roku, która zmienia unijną dyrektywę z 2008 roku w sprawie interoperacyjności kolei, wprowadzając zmiany do opisu systemów kolejowych oraz określając procedury ich weryfikacji.

Przepisy Unii Europejskiej w sprawie interoperacyjności kolei mają na celu poprawę konkurencyjności sektora kolejowego, na przykład poprzez umożliwienie łatwiejszego wymieniania się sprzętem kolejowym w całej Europie. Jest to możliwe, wyjaśnia KE, dzięki harmonizacji technicznej kolei europejskich oraz usuwaniu barier technicznych i administracyjnych, np. poprzez wspólne procedury wydawania zezwoleń w zakresie przekazywania infrastruktury kolejowej do eksploatacji.

"Niewdrożenie dyrektywy może utrudnić swobodny przepływ komponentów i wyposażenia kolejowego na rynku UE, ponieważ krajowe organy wyznaczone do wykonywania procedur weryfikacyjnych nie stosują tych samych ram prawnych" - informuje KE w komunikacie.

KE informuje też, że już wcześniej zwróciła się do Polski o podjęcie działań mających na celu zapewnienie przestrzegania przepisów dyrektywy z 2011. "Na podstawie wyjaśnień przekazanych przez Polskę w lipcu 2012 r. KE stwierdziła, że Polska nie podjęła niezbędnych środków ani nie zawiadomiła Komisji o żadnych takich środkach" - informuje KE.

d3uyuj1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3uyuj1