Polska Izba Mleka chce więcej pieniędzy na program "szklanka mleka"
O 20 proc. więcej środków na program "szklanka mleka" postuluje Polska Izba Mleka w wystosowanym piśmie do ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela. Ma to pozwolić na objęcie programem wszystkich dzieci w wieku szkolnym.
18.01.2016 15:35
Pismo zostało wysłane w związku z rozpoczynającymi się w styczniu br. pracami nad projektem rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie maksymalnych cen mleka i przetworów mlecznych dostarczanych do przedszkoli i szkół w roku szkolnym 2016/2017.
Polska Izba Mleka prośbę o zwiększenie budżetu na ten cel uzasadnia chęcią objęcia programem wszystkich dzieci w wieku szkolnym. Do programu może dobrowolnie przystąpić każda szkoła podstawowa, a mleko mogą bezpłatnie dostawać uczniowie klas 0-VI.
"W ostatnich latach krajowy budżet programu został poważnie zredukowany, co skutkowało zmniejszeniem ilości miesięcy i dni tygodnia, podczas których dzieci otrzymywały darmowe mleko w szkole. Z uwagi na zbyt niskie środki finansowe przeznaczane na bezpłatne mleko w szkołach, wiele placówek nie miało możliwości przystąpienia do programu" - napisała Izba w piśmie do ministra.
PIM zwraca w im uwagę, że mleko jest niezbędne do prawidłowego rozwoju organizmu dzieci, a większa konsumpcja na krajowym rynku pomoże w ustabilizowaniu niezwykle trudnej sytuacji na rynku mleka i dodatkowo przyczyni się do zwiększenia ceny płaconej producentom mleka.
Dyrektor PIM Agnieszka Maliszewska wyjaśniła PAP, że obecnie w szkołach jest więcej dzieci niż kilka lat temu i by wszystkie mogły skorzystać z tej akcji potrzeba jest więcej pieniędzy. W programie uczestniczy ponad 14 tys. placówek. Obecnie mleko pije ok. 2,5 mln dzieci, z tego 2,3 mln ze szkół podstawowych.
Ze "szklanki mleka" korzysta też część przedszkoli oraz gimnazjów. Do tego programu dopłaca Fundusz Promocji Mleka oraz UE.
Polska Izba Mleka wnioskuje także o przywrócenie finansowania dostarczanego do szkół mleka przez cały rok szkolny, czyli 10 miesięcy i 5 dni w tygodniu. Obecnie dzieci dostają mleko (lub jogurt) trzy razy w tygodniu przez 8 miesięcy w roku.
W projekcie budżetu na 2016 r. zapisano na program "szklanka mleka" - 118 mln zł i pieniądze te mają sfinansować program w roku szkolnym 2015/2016. Jak wyjaśniła Maliszewska, zwiększenie budżetu dotyczy zaś przyszłego roku szkolnego 2016/2017.