Polska jest krajem stabilnym; osłabienie PLN przejściowe - Koziński, NBP

12.05. Warszawa (PAP) - W opinii wiceprezesa NBP Witolda Kozińskiego Polska, niezależnie od rozwoju sytuacji w Grecji, pozostaje krajem stabilnym, o dobrych fundamentach. Zdaniem...

12.05.2010 | aktual.: 12.05.2010 16:38

12.05. Warszawa (PAP) - W opinii wiceprezesa NBP Witolda Kozińskiego Polska, niezależnie od rozwoju sytuacji w Grecji, pozostaje krajem stabilnym, o dobrych fundamentach. Zdaniem Kozińskiego osłabienie kursu złotego - najsilniejsze spośród walut regionu, jest przejściowe.

"Jeśli chodzi o Polskę, uważam, że Polska jest krajem stabilnym i niezależnie od tego, jak rozwinie się kryzys w Grecji, Polska takim krajem stabilnym pozostanie. Jestem również spokojny o taki przebieg procesu kryzysowego, który miałby z Grecji przenieść się na inne kraje, takie, jak wymieniana bardzo często Portugalia czy Hiszpania - spokojny, ponieważ Polska doskonale daje sobie radę z otoczeniem kryzysowym i z własnymi problemami" - powiedział w rozmowie z portalem NBPNews Koziński.

"Fundamenty mamy dobre, kurs mamy dobry. Nie sądzę, żeby z tego punktu widzenia - to znaczy z punktu widzenia częstotliwości zmian kursowych, wystąpiły tu jakieś dramatyczne zmiany. Obserwujemy co prawda osłabienie się polskiego złotego - nie jest to stan wyjątkowy - korona czeska, forint węgierski także się osłabiają, chociaż waluta polska, złoty, osłabia się najbardziej, najsilniej. Mam wrażenie, że jest to stan przejściowy" - dodał.

Koziński ocenił również, że ekspozycja ryzyka na rynki greckie dotycząca polskiego sektora bankowego jest "niemalże żadna".

"Wartość obligacji rządowych zakupionych przez polski sektor bankowy sięga niespełna pół miliarda złotych - około 480 mln - w tym papiery rządu greckiego muszą zajmować o wiele mniejszą kwotę" - powiedział.

"Dodam także, że zaangażowanie kredytowe w podmioty niefinansowe w Grecji polskiego sektora bankowego wynoszą około 0,05 proc. Jak z tego widać, ekspozycja na ryzyko greckie jest bliska zeru".(PAP)

jba/ gor/

Źródło artykułu:PAP
finansekursbanki
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)