Polska na 27. miejscu w Huawei 2016 Global Connectivity Index

Warszawa, 15.04.2016 (ISBnews) - Polska znalazła się na 27 miejscu w rankingu Global Connectivity Index 2016, zaprezentowanego przez firmę Huawei, z wartością indeksu na poziomie 43, podał Huawei.

15.04.2016 08:58

"Wpływ na ten wynik miał zwiększony zasięg sieci mobilnej 4G oraz wzrost inwestycji w projekty z obszaru Big Data. Szacuje się, że dalsza rozbudowa łączności szerokopasmowej oraz rozwój infrastruktury chmurowej wpłynie pozytywnie na wzrost społeczno-gospodarczy Polski, przy czym e-usługi staną się ogólnodostępne w sektorach administracji publicznej, edukacji i służby zdrowia oraz w biznesie" - czytamy w komunikacie.

Wskaźnik Global Connectivity Index (GCI), zaprezentowany przez firmę Huawei, wskazuje na globalny postęp w cyfryzacji na poziomie krajowym i gospodarczym. W tym roku największą poprawę odnotowano w obszarze dostępności i szybkości sieci szerokopasmowych. Postęp zaobserwowano także w zakresie technologii chmurowych (cloud), dużych zbiorów danych (big data) i internetu rzeczy (IoT). Co więcej, wyniki GCI wykazują dodatnią korelację z PKB, podkreślono w informacji.

Pod uwagę wzięto 40 wskaźników, które obejmują podaż, popyt, doświadczenie oraz potencjał pięciu rozwiązań technologicznych: usług szerokopasmowych, centrów danych, chmury, wielkich zbiorów danych oraz Internetu rzeczy. To właśnie inwestowanie w tych pięć obszarów umożliwia digitalizację gospodarek.

W materiale podkreślono, że skala wpływu GCI na PKB zależy od stopnia przekształceń cyfrowych w każdym z państw. Global Connectivity Index 2016 wyróżnia trzy grupy krajów: Starters, Adopters i Frontrunners.

"Wśród pierwszej grupy znajdują się państwa z wartością indeksu od 20-34, które dopiero zaczynają swoją cyfrową podróż, a ich infrastruktura cyfrowa nie jest w tym momencie na tyle rozwinięta, by miała istotny wpływ na PKB. Z kolei Adopters posiadają lepszą infrastrukturę, a ich wartość waha się między 35 a 55. Natomiast Frontrunners wykazują największy rozwój cyfrowy z wynikiem powyżej 55, choć wpływ ich infrastruktury na PKB jest nieco mniejszy niż w przypadku Adopters. Posiadają jednak bardziej rozwinięte technologie Cloud, Big Data i Internet of Things, które umożliwiają bardziej rozległą cyfryzację gospodarki" - czytamy dalej.
Tegoroczne zestawienie GCI wskazuje, że średni poziom ucyfrowienia krajowego zwiększył się o 5% w porównaniu z rokiem 2015. Dwanaście krajów poprawiło swoje pozycje, podczas gdy cztery spadły z dotychczasowych miejsc. W czołówce uplasowały się Stany Zjednoczone, Singapur i Szwecja. 50 krajów ocenionych przez GCI 2016 łącznie generuje 90% światowego PKB i pokrywa 78% światowej populacji.
(ISBnews)

Źródło artykułu:ISBnews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)