Polska najatrakcyjniejsza dla inwestorów zagranicznych w regionie EŚW - AHK

23.04. Warszawa (PAP) - Polska jest najatrakcyjniejszym krajem dla inwestorów zagranicznych w 2013 roku w regionie krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Osiągnęła wynik 4,87 pkt. na 6...

23.04. Warszawa (PAP) - Polska jest najatrakcyjniejszym krajem dla inwestorów zagranicznych w 2013 roku w regionie krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Osiągnęła wynik 4,87 pkt. na 6 pkt. możliwych - wynika z badań Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo Handlowej (AHK) przeprowadzonych we współpracy z siedmioma izbami bilateralnymi.

Na drugim miejscu uplasowały się Czechy (4,17 pkt.), na trzecim Słowacja (3,99 pkt.)

"Czechy zwiększyły nieco dystans do Polski w porównaniu z 2012 roku. Wyniki pokazują, że Polska staje się coraz bardziej konkurencyjnym krajem. To dobry wynik i dobrze świadczy o Polsce" - powiedział na konferencji prasowej Michael Kern, dyrektor generalny AHK.

Z badania wynika, że aż 85 proc. przedsiębiorstw przewiduje, że ich sytuacja gospodarcza w najbliższym roku nie pogorszy się, a prawie 77 proc. zamierza zwiększyć lub pozostawić na niezmienionym poziomie wydatki na inwestycje w Polsce.

"Wzrost liczby pracowników w najbliższym roku przewiduje, podobnie jak w ubiegłym roku, 32,9 proc. respondentów, a co szczególnie ważne aż 37,8 proc. przedsiębiorstw zamierza zwiększyć nakłady inwestycyjne. Z drugiej strony aż 22,1 proc. badanych przedsiębiorstw przewiduje redukcję zatrudnienia. Jedynie w 1,32 proc. badanych przedsiębiorstw planuje zmniejszenie wydatków na płace pracownicze, natomiast średni przewidywalny wzrost płac w najbliższym roku szacuje się na około 4,03 proc." - wynika z badania.

JEDNYM Z WAŻNIEJSZYCH POZYTYWNYCH CZYNNIKÓW CZŁONKOSTWO W UE

Badanie ankietowe pokazuje także, że najważniejszymi czynnikami, które zagraniczne firmy biorą pod uwagę przy podejmowaniu decyzji inwestorskich jest członkostwo Polski w UE (średnia ocena 4,41 pkt.), kwalifikacje (3,81 pkt.), wykształcenie akademickie (3,69 pkt.), produktywność i zmotywowanie polskich pracowników (3,54 pkt.). W dalszej kolejności jakość i dostępność lokalnych poddostawców, stabilność polityczna i społeczna oraz dostępność wykwalifikowanej kadry pracowniczej.

Natomiast najgorzej oceniane przez badane przedsiębiorstwa są instytucje podatkowe i system podatkowy, administracja publiczna oraz przejrzystość systemu zamówień publicznych.

NAJWIĘKSZE WYZWANIE INFRASTRUKTURA, ADMINISTRACJA, FINANSE PUBLICZNE

Najważniejszymi wyzwaniami stojącymi przed Polską - w ocenie inwestorów zagranicznych - są m.in.: modernizacja i rozbudowa infrastruktury, poprawa efektywności administracji, reforma finansów publicznych, stabilizacja złotego.

"Najważniejszymi wyzwaniami w 2013 roku jest rozbudowa i modernizacja infrastruktur, poprawa efektywności administracji publicznej i kontrola kosztów, reforma finansów publicznych, stabilizacja kursu złotego lub alternatywnie przyjęcie euro w Polsce, aktywizacja młodych, prywatyzacja, wzrost badań na rozwój i podniesienie innowacyjności" - powiedział Kern.

Jak pokazuje badanie pogorszyła się ocena sytuacji ekonomicznej w Polsce. Obecnie 23,5 proc. badanych (spadek o 13,5 pkt. proc. wobec 2012 roku) ocenia ją jako dobrą, 64,4 proc. jako zadowalającą (10,4 pkt. proc. więcej), a około 12,1 proc. jako złą (3,1 pkt. proc. więcej).

Zdaniem przedstawicieli izb gospodarczych współpracujących przy badaniu Polska jest ważnym krajem dla firm z ich rodzimych krajów, jednak najbardziej uciążliwe dla nich są niedogodności związane z biurokracją, administracją lub zbyt zawiłymi regulacjami w różnych obszarach funkcjonowania przedsiębiorstw. Są to spore bariery dla przedsiębiorczości. Nie przeszkadza to jednak Polsce zajmować znaczącą rolę jako jeden z ważnych partnerów handlowych.

"Dla Portugalii Polska stała się czwartym pod względem ważności partnerem po Hiszpanii, Brazylii i Angolii. Polska to dobry rynek, nawet w kryzysie radzi sobie dobrze" - powiedział Tiago Costa z Polsko-Portugalskiej Izby Gospodarczej.

Natomiast dla Hiszpanii Polska jest ważnym punktem zaczepienia dla zdobywania dalszych rynków.

"Dla Hiszpanii najważniejszym rynkiem była i jest Ameryka Łacińska (...) Polska traktowana jest jako platforma do innych rynków, stanowi pewną bazę" - powiedział Marcin Grodzki z Polsko-Hiszpańskiej Izby Gospodarczej.

Badanie przeprowadzono w lutym 2013 r. W badaniu udział wzięło łącznie 151 firm, około 64,4 proc. przedsiębiorstw stanowiło część międzynarodowego lub krajowego koncernu. Ponad połowa firm (52,3 proc.) to przedsiębiorstwa usługowe, 18,8 proc. firmy handlowe, 15,4 proc. firm reprezentowało przemysł przetwórczy, 11,4 proc. budownictwo, a 2 proc. sektor zaopatrzenia w energię, wodociągi i utylizację śmieci. (PAP)

kba/ osz/

Źródło artykułu:PAP
finansegiełdabiz

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)