Trwa ładowanie...
d1cs8h0

Polska powinna przebywać w ERM2 jak najkrócej - MF

21.9.Warszawa (PAP) - Polska powinna przebywać w mechanizmie walutowym ERM2 jak najkrócej - powiedziała w poniedziałek Joanna Osińska z Biura Pełnomocnika Rządu ds. Euro w...

Share
d1cs8h0

21.9.Warszawa (PAP) - Polska powinna przebywać w mechanizmie walutowym ERM2 jak najkrócej - powiedziała w poniedziałek Joanna Osińska z Biura Pełnomocnika Rządu ds. Euro w Ministerstwie Finansów.

"Z analizy kryzysu ERM (z lat 1992-1993 - PAP) wynikają trzy wnioski dla Polski. Pierwszy postulat jest taki, żeby okres uczestnictwa złotego w ERM2 był jak najkrótszy, gdyż jest to okres potencjalnych zagrożeń" - powiedziała na seminarium Osińska.

"Po drugie terminarz przystąpienia Polski do strefy euro, który będą przyjmowały polskie władze musi być wiarygodny. Po trzecie kryzys ERM uświadamia, że dbałość o dobry stan gospodarki zawsze popłaca" - dodała.

W lipcu pełnomocnik rządu ds. euro, wiceminister finansów Ludwik Kotecki, zapowiedział, że Polska nie wejdzie do strefy euro w 2012 roku.

Obecnie Polska spełnia tylko kryterium stóp procentowych zapisane w traktacie z Maastricht, zdaniem Koteckiego spełnienie kryterium inflacyjnego możliwe jest na przełomie 2010 i 2011 roku, a kryterium fiskalnego w 2012 roku. (PAP)

bg/ jtt/

d1cs8h0

Podziel się opinią

Share
d1cs8h0
d1cs8h0