Polska radzi sobie z azbestem? Wkracza NIK

Sześć lat temu wdrożono program oczyszczania kraju z azbestu. Kontrolerzy sprawdzą, co udało się do tej pory zrobić.

Polska radzi sobie z azbestem? Wkracza NIK
nik.gov.pl

10.06.2015 08:56

NIK sprawdzi, jak realizowany jest Program Oczyszczania Kraju z Azbestu. Ten rakotwórczy materiał zrobił w Polsce zawrotną karierę. Dachów i izolacji z domieszką azbestu jest w naszym kraju tak dużo, że ich usuwanie i zastępowanie bezpiecznymi materiałami zaplanowano aż do 2032 roku. Czy termin ten zostanie dotrzymany?

Na zdjęciu prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski.

Trwałość i uniwersalność azbestu przyczyniła się do jego wielkiej popularności w budownictwie. Na zachodzie Europy wykluczono ten materiał z użytku w latach osiemdziesiątych. W Polsce wykorzystywano go przez kolejnych 20 lat.

Dopiero w marcu 1999 roku wprowadzono w naszym kraju zakaz obrotu płytami azbestowymi. Jednak produktów zawierających azbest było w użyciu już tak dużo, że dopuszczono ich warunkowe użytkowanie do końca 2032 roku.

W 2009 roku Rada Ministrów ustanowiła wieloletni programu oczyszczania kraju z azbestu. NIK chce sprawdzić, co udało się do tej pory zrobić. W Łodzi inspektorzy Izby spotkali się z ekspertami, by stworzyć jak najtrafniejszy program kontroli. W trakcie panelu dyskutowano m.in. o:

  • zagrożeniu, jakie azbest wciąż stwarza dla zdrowia obywateli
  • niskiej skuteczności przeprowadzonych kampanii informacyjno-edukacyjnych
  • problemie nielegalnych składowisk odpadów azbestowych
  • wystarczalności legalnych składowisk
  • przyczynach niskiego zaangażowania gmin i samych mieszkańców w usuwanie azbestu z domów i gospodarstw
  • skali i powodach zaniedbywania przez właścicieli nieruchomości obowiązku inwentaryzacji i oceny stanu użytego tam azbestu. Azbest wciąż może stanowić śmiertelne zagrożenie dla tysięcy Polaków. Kontrola NIK ma pokazać, co przeszkadza w sprawnej realizacji programu oczyszczenia z kraju z tego materiału.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)