Polska z Irlandią o Wspólnej Polityce Rolnej
Silna Wspólna Polityka Rolna po 2013, z dużym budżetem jest w interesie i Polski, i Irlandii mówią polski i irlandzki ministrowie rolnictwa Marek Sawicki i Brendan Smith. Ministrowie potwierdzili, że oba kraje chcą zachowania jej podstaw, czyli wsparcia dochodów rolnika poprzez płatności bezpośrednie oraz rozwoju obszarów wiejskich.
Irlandzki minister tłumaczył, że jego kraj i Polska mają wspólne cele co do kształtu polityki rolnej wspólnoty. Zasadniczą sprawą dla obu krajów jest produkcja żywności i zrównoważone zarządzanie zasobami naturalnymi, z uwzględnieniem zmian klimatu - powiedział Brendan Smith. Obaj chcemy - podkreślił irlandzki minister, żeby rolnictwo opierało się na gospodarstwach rodzinnych, obaj także rozumiemy, że trzeba się skoncentrować na zwiększeniu konkurencyjności europejskiego rolnictwa.
Ministrowie rolnictwa Irlandii i Polski mają też zbieżne poglądy na temat dopuszczenia na unijny rynek towarów spożywczych z krajów trzecich. Uważają, że jeśli od unijnych rolników wymaga się zachowania wysokich standardów sanitarnych i środowiskowych, to importowane do Unii produkty również takie standardy powinny spełniać. Dlatego oba kraje niechętne są wznowionym przez Unię Europejską negocjacjom z grupą państw wolnego handlu z Ameryki Południowej Mercosur.
Rozbieżne stanowiska Polska i Irlandia mają w kwestii wysokości dopłat bezpośrednich - mówi Marek Sawicki. Irlandia, podobnie jak wszystkie kraje "starej" Unii ma większe dopłaty bezpośrednie, dlatego nie jest zainteresowana zmianą systemu. Polski minister uważa, że wyrównanie dopłat bezpośrednich między krajami Unii po 2013 roku powinno być jednym z priorytetów w nowej Wspólnej Polityce Rolnej.