Trwa ładowanie...
d4d1m88
09-01-2016 08:45

Polski design w światowej czołówce; Polacy projektują dla zachodnich marek (wideo)

Polski design należy do światowej czołówki, a wielu projektantów współpracuje z zachodnimi markami - mówią PAP organizatorzy Łódź Design Festival. W Polsce jest też wielu projektantów-rzemieślników tworzących unikatowe produkty, często na indywidualne zamówienia - dodają.

d4d1m88
d4d1m88

Udostępniamy nagranie wideo:

https://wideo.pap.pl/videos/12215/

"Widzimy, że ten rynek się ustabilizował, tak naprawdę design jest obecny właściwie w produkcji przemysłowej na skalę masową (...). Obserwujemy też duży wysyp takich projektantów-rzemieślników, którzy produkują dla indywidualnego odbiorcy, często tak naprawdę unikatowe sztuki produktów, czasami dłuższe serie, ale to też są najczęściej serie limitowane" - mówi PAP dyrektor Łódź Design Festival Michał Piernikowski.

Podkreśla, że w Polsce organizuje się coraz więcej różnego rodzaju targów i festiwali poświęconych designowi. "Polskich projektantów wyróżnia specyficzne podejście do rozwiązywania problemów. Potrafią w sposób czasami nieoczywisty, błyskotliwy, przekuć problem w korzyść, zastosować rozwiązania, które rzeczywiście są niespotykane na skalę światową" - ocenia.

d4d1m88

Według Piernikowskiego polscy projektanci należą obecnie do światowej czołówki. "Jesteśmy liderem jeśli chodzi o produkcję mebli na eksport. Wyróżniamy się ostatnio nie tylko w produkcji, w tym królujemy od wielu, wielu lat, ale coraz częściej polscy projektanci współpracują z zachodnimi markami tworząc rozpoznawalne wzory" - podkreśla Aleksandra Kietla z Łódź Design Festival.

Jak mówi, z badań wynika, że 35 proc. ankietowanych projektantów w ciągu ostatnich trzech lat nawiązało taką współpracę z zagranicznymi markami. "Myślę, że to jest bardzo dobra tendencja i duża szansa dla polskiej gospodarki" - dodaje Kietla.

Łódź Design Festival powstał w 2007 roku, przyjmując na początku formułę przeglądu osiągnięć polskiego wzornictwa. Obecnie na festiwal składają się wystawy, wykłady, a także konkurs dla początkujących projektantów. Podczas imprezy wybierane są też najlepsze polskie wdrożenia.

Według organizatorów ŁDF to obecnie najważniejsze wydarzenie związane z projektowaniem w Europie Środkowo-Wschodniej. Prezentuje design w różnych jego odsłonach - od wzornictwa przemysłowego, poprzez art i craft design, projektowanie graficzne, architekturę, projektowanie usług, aż po modę.

d4d1m88
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4d1m88