Trwa ładowanie...
d2rytgs
wódka
18-05-2009 13:14

Polski epizod wojny o Belvedere

Grupa Belvedere odkryła, że za próbą wrogiego przejęcia spółki stoi fundusz Oaktree Capital Management, do którego należy grupa Storck i Polmos Lublin.

d2rytgs
d2rytgs

Według przedstawicieli grupy Belvedere, fundusz powiązany z Oaktree Capital Managemnet próbuje zamienić papiery dłużne Belvedere na akcje tej spółki. Fundusz ten skupił obligacje za około 50 mln euro, o wartości nominalnej około 375 mln euro. Teraz chce je zamienić na pakiet akcji i przejąć kontrole nad spółką Belvedere, do której należy m.in, marka wódki Sobieski, wyceniana na ponad miliard euro.

Polski epizod wojny o Belvedere Sąd Gospodarczy w Warszawie rozpoczął postępowanie w sprawie dwóch z sześciu wniosków o wszczęcie wtórnego postępowania upadłościowego, złożonych w pięciu sądach na terenie Polski wobec 6 polskich spółek grupy Belvedere przez The Bank of New York Mellon, podmiot zagraniczny z siedzibą w USA. Wszystkie spółki Belvedere na bieżąco spłacają swoje zobowiązania i są wypłacalne.

Postępowanie w sądzie toczy się w odniesieniu do spółki Sobieski Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie i Domain Menada Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. W dniu 12 maja odbyła się pierwsza rozprawa w sprawie spółki Sobieski, a 15 maja br. pierwsza rozprawa w sprawie Domain Menada. W obydwu sprawach 11 maja złożono wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu francuskich organów postępowania głównego sauvegarde (ochronnego). Zarząd spółki Belvedere SA, właściciela spółek polskich, których dotyczą wnioski jest przekonany, iż niezawisłe polskie sądy rozpoznają wnioski The Bank of New York Mellon w sposób obiektywny i wnikliwy, zgodnie z zasadami mającego zastosowanie prawa i procedury.

Spółki Belvedere objęte są francuską procedurą ochronną sauvegarde o charakterze postępowania naprawczego i restrukturyzacyjnego, a nie likwidacyjnego i uwzględnią, że zgodnie z regułami tego postępowania (mającymi zastosowanie również w Polsce - na podstawie przepisów prawa europejskiego) do czasu zakończenia tej restrukturyzacji obowiązuje zakaz wszczynania postępowań o charakterze upadłościowym-likwidacyjnym.

d2rytgs

Belvedere chce spłacić wszystkie długi

Już 18 maja 2009 r. Sąd Gospodarczy w Dijon we Francji rozpoznawać będzie sprawę zatwierdzenia planu restrukturyzacji, przygotowanego i złożonego przez Belvedere SA i w przypadku jego zatwierdzenia francuska procedura ochronna będzie zakończona. Do dzisiejszego dnia The Bank of New York Mellon nie ujawnił kogo reprezentuje atakując spółki grupy Belvedere w Polsce w szczególności składając bezpodstawne wnioski o wszczęcie upadłości wtórnej likwidacyjnej 6 normalnie funkcjonujących i wypłacalnych spółek grupy, których wcześniej nigdy nie wzywał do zapłaty jakichkolwiek kwot. Jak jednak wynika z dokumentów rejestracyjnych podmiotów, uczestniczących we francuskim postępowaniu ochronnym sauvegarde, jednym z podmiotów reprezentowanych przez The Bank of New York Mellon jest spółka Steelers z Luksemburga, w której zarządzie zasiadają m.in. członkowie Rady Nadzorczej Lubelskich Zakładów Przemysłu Spirytusowego Polmos SA z siedzibą w Lublinie, głównego konkurenta spółek grupy Belvedere w Polsce. Oznacza to, że celem
wniosków o likwidację polskich spółek grupy założonym przez tę amerykańską instytucję finansową nie jest ochrona wierzycieli, ale działanie w imieniu konkurencji, w celu przejęcia rynku i aktywów spółek grupy Belvedere w Polsce, napisało Belvedere w komunikacie.

Jakub Stępień
Handel-Net

d2rytgs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2rytgs