Trwa ładowanie...
d1lb7di

Polski lekarz może zapomnieć o 48-godzinnym tygodniu pracy

Nasi lekarze nadal będą harować do nieprzytomności. Ministerstwo zdrowia jest zdania, że w Polsce nie ma szans na wprowadzenie unijnych przepisów, wedle których medycy mogą pracować nie więcej niż 48 godzin w tygodniu. Resort robi odwrotnie: rozpoczyna walkę z Komisja Europejską o zmianę dyrektywy na bardziej liberalną - informuje "Dziennik".

d1lb7di
d1lb7di

Według wiceministra Bolesława Piechy polski lekarz powinien przebywać w szpitalu do 65 godz. tygodniowo, czyli średnio pięć razy po 13 godz. Tak właśnie jego zdaniem powinna brzmieć unijna dyrektywa.

65 godzin to o kilkanaście mniej, niż wyrabiają dziś w polskich szpitalach niektórzy lekarze rekordziści, ale nadal bardzo dużo. Środowisko medyczne zapowiedziami ministerstwa jest oburzone.

Zdaniem lekarzy, jeśli rząd nie przestanie zmuszać ich do katorżniczej pracy i nie zapewni płac na godziwym poziomie, to niedługo może się obudzić z ręką w nocniku.

Zmiana unijnej dyrektywy nie jest prosta. Nowelizacja musi uzyskać poparcie przynajmniej 17 państw, które będą dysponować łącznie 232 głosami na 321 - wskazuje "Dziennik". (PAP)

d1lb7di
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1lb7di