Polski producent sztućców wchodzi na rynek amerykański. Hefra dobrze się kojarzy Polonii

Hefra to ewenement. Istnieje od niemal 200 lat i choć wprowadziła do sprzedaży zaledwie kilkanaście wzorów sztućców, nadal podbija serca miłośników eleganckiej galanterii stołowej. Jest gotowa na podbój USA.

Polski producent sztućców wchodzi na rynek amerykański. Hefra dobrze się kojarzy Polonii
Źródło zdjęć: © hefra | hefra
Martyna Kośka

09.03.2019 16:33

W Polsce mamy niewielu producentów dóbr luksusowych. To zupełnie inaczej niż przed wojną, ale po 1945 r. albo nie było dla nich miejsca, albo firmy zostały znacjonalizowane i sygnowane przez nie produkty z elitarnością przestały mieć cokolwiek wspólnego.

Firmą z przedwojennym rodowodem jest Warszawska Fabryka Platerów Hefra. Działa nieprzerwanie od 1824 r. Przetrwała tłamszenie Polaków przez carat po powstaniu styczniowym, obie wojny światowe i zmianę ustroju gospodarczego. Po wojnie wiele wskazywało na to, że taki los spotka też producenta platerów. Tak się nie stało.

Kilkakrotnie groziła jej likwidacja. Aby się ratować, przeniosła się do Legnicy, ale istnieje nadal. Produkuje sztućce i galanterię stołową, które trafiają na stoły w Pałacu Prezydenckim, ministerstwach, ambasadach. Właśnie podpisała umowę na dystrybucję w USA swoich produktów, głównie srebrnych sztućców.

Jak przekonuje Ewa Bałdyga, prezes zarządu Warszawskiej Fabryki Platerów HEFRA, zamówienia z rynku amerykańskiego płyną od dawna, więc szersza obecność na tym rynku była kwestią czasu. Platerowanymi sztućcami interesują się mieszkający w USA Polacy, którzy pamiętają je z dzieciństwa.

- Ale to nie tylko Polacy żyjący w Stanach Zjednoczonych kupują produkty HEFRY – zastrzega Ewa Bałdyga - Również Amerykanie, którzy są świadomi właściwości zdrowotnych srebra, chętnie sięgają po sztućce, wykonane z najwyższej jakości kruszcu. Stąd tak duże zainteresowanie amerykańskiego rynku produktami HEFRY i nasza aktywność na nowym kontynencie.

Stany Zjednoczone to niejedyny kierunek aktywności sprzedażowej Hefry. Firma ma zamówienia między innymi z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Czech, Rumunii, czy Słowacji.

- Zainteresowanie sztućcami, zarówno srebrnymi, jak i posrebrzanymi, ciągle rośnie – zapewnia pani prezes.

Srebrne sztućce sprzedają się coraz lepiej także w samej Polsce. Klienci doceniają wyjątkowość tych sztućców, ich klasyczne wzornictwo, wieczystą gwarancję, polską rzemieślniczą produkcję, kruszec. Ale równie istotne są także walory prozdrowotne. W wielu rodzinach sztućcami srebrnymi bądź posrebrzanymi je się na co dzień ze względu na to, że srebro ma właściwości bakteriobójcze (zabija około 750 rodzajów bakterii, jest wykorzystywane w medycynie, np. w opatrunkach, czy w pościeli antyodleżynowej), a także antyuczuleniowe (produkty Hefry nie zawierają niklu, który jest obecny w sztućcach ze stali).

Czym są platery?

Platery to sztućce pokryte dość grubą warstwą prawdziwego srebra wysokiej próby. Dzięki starannemu wykończeniu niewprawne oko nie odróżni ich od prawdziwych sreber, a są znacznie tańsze. Przed wynalezieniem platernictwa na piękną galanterię stołową mogli sobie pozwolić tylko arystokraci, ale wprowadzenie tańszych odpowiedników sprawiło, że w każdym eleganckim domu pojawiły się takie komplety. Bogacąca się Warszawa okazała się doskonałym rynkiem zbytu.

Źródło artykułu:WP Finanse
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)