Trwa ładowanie...

Polski rolnik to ma klawe ubezpieczenie

Przywileje emerytalne rolników to w Europie rzadkość - wynika z badania Grant Thornton i "Pulsu Biznesu". Zwykle rolnicy traktowani są tak samo jak reszta społeczeństwa. Taki system funkcjonuje w 14 na 20 przebadanych krajów Unii Europejskiej. Działa to od lat i świetnie się sprawdza.

Share
Polski rolnik to ma klawe ubezpieczenieŹródło: Jupiterimages
d3pn3er

Pomysły typu KRUS, a więc przywileje emerytalne rolników, to w Europie stosunkowo rzadkie rozwiązanie, w dodatku stosowane przez coraz mniej krajów. Rolnicy płacą niższe składki niż reszta społeczeństwa tylko w Polsce, Austrii, Finlandii, Grecji i we Francji - czytamy w "Pulsie Biznesu". Gazeta dodaje, że przywileje emerytalne rolników są w Polsce tym bardziej kosztowne, że mamy w Unii Europejskiej jeden z najwyższych odsetków osób zatrudnionych w rolnictwie - w ubiegłym roku było to 12,7 procent ogółu osób zatrudnionych.

- Całkowita likwidacja KRUS w polskich warunkach byłaby pewnie trudna do przeprowadzenia. Jednak to, że jesteśmy jednym z niewielu krajów w Europie, który ma odrębny rolniczy system emerytalny, to kolejny dowód, że coś z tym trzeba zrobić - mówi "Pulsowi Biznesu" główny ekonomista BBC profesor Stanisław Gomułka. Jego zdaniem, w każdej chwili, bez najmniejszych problemów, możemy włączyć do powszechnego systemu emerytalnego dwie trzecie rolników - tych z największymi dochodami. Więcej na ten temat - w "Pulsie Biznesu".

d3pn3er
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3pn3er
d3pn3er