Polski sektor chemiczny pilnie poszukuje innowacji
Branża chemiczna choć przeżyła kryzys, jest ewidentnie na ścieżce wzrastającej - ocenia wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński. Teraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju chce wzmocnić jej innowacyjność. Wspólnie z firmą chemiczną Synthos uruchamia partnerski program z pulą 30 mln zł na badania.
23.05.2016 09:55
Nagranie wideo:
https://wideo.pap.pl/videos/12963/
"Polski sektor chemiczny jest ważnym sektorem z perspektywy polskiej gospodarki, kiedyś był dużo większy i dynamicznie rozwijający się, przeżył fazę kryzysu, ale od jakiegoś czasu jest ewidentnie na ścieżce wzrastającej" - mówi PAP wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński.
Wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz podkreśla, że w sektorze nawozowym Polska ma przewagę nad konkurencją. "To jest jednocześnie ogromne wyzwanie, kwestia zapewniania produkcji, ludzi jest więcej i więcej, a ziemi nie przybywa, więc trzeba produktywność tej ziemi zwiększyć" - mówi.
Wiceminister rozwoju zwraca także uwagę, jak ważnym sektorem dla polskiej gospodarki jest branża chemiczna. "Jeśli popatrzymy na dochody do budżetu państwa, to największą ich część stanowią właśnie dochody z tej branży" - mówi Emilewicz.
Aby podnieść innowacyjność branży chemicznej NCBR zdecydowało się wesprzeć sektor finansowo. Razem z firmą Synthos zainwestują 30 milionów złotych w badania naukowe i prace nad nową generacją produktów w przemyśle chemicznym.
Firma Synthos jest czołowym europejskim producentem kauczuków NdBR i SSBR oraz polisterenu do spieniania.
W ramach programu SYNChem konsorcja naukowo-przemysłowe będą mogły ubiegać się o środki na badania naukowe i prace rozwojowe nad nową generacją produktów takich jak ekologiczne antydegradanty, wysokosprawne elastomery, biopestycydy czy włókna i materiały kompozytowe dla przemysłu i medycyny.
W lipcu ub. r. NCBR i firma Synthos SA podpisały porozumienie, na mocy którego uruchamiają oparte o formułę open innovation przedsięwzięcie skierowane do branży chemicznej. Na wsparcie prac badawczo-rozwojowych w perspektywie 2023 r. oba podmioty przeznaczą łącznie 200 mln zł.