Polski sektor inżynieryjny na targach w Mumbaju

Polska i Indie mogą szerzej współpracować ze sobą w sektorze inżynieryjnym, m.in. górnictwie i przemyśle maszynowym - przekonywali uczestnicy polskiej delegacji podczas tragów India Engineering Sourcing Show w Mumbaju.

16.12.2014 13:25

W Indiach przebywa polska misja gospodarcza resortu gospodarki oraz Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Uczestniczą w niej przedsiębiorcy, którzy w Delhi i Bombaju spotykają się z przedsiębiorcami indyjskimi. We wtorek wzięli udział w targach inżynieryjnych, których krajem partnerskim jest Polska. Na targach prezentowany jest polski pawilon, w którym nasze firmy prezentują swoje produkty.

"Polska i Indie mogą szczególnie współpracować w dwóch obszarach sektora inżynieryjnego. Po pierwsze, w szeroko rozumianym przemyśle ciężkim, szczególnie w górnictwie, bo w tej branży Polska ma duże doświadczenie. Drugim obszarem jest współpraca między małymi i średnimi przedsiębiorstwami obu krajów, w zakresie wyspecjalizowanych produktów przemysłu maszynowego" - powiedział na konferencji podczas targów dyrektor departamentu innowacji i przemysłu MG Jerzy Majchrzak.

Jak dodał, w przypadku małych i średnich firm Polska coraz bardziej dynamicznie działa na rynku UE i rynkach zewnętrznych, a Indie również nawiązują nowe kontakty z kooperantami i dostawcami. Zaznaczył przy tym, że wymaga to jeszcze pracy, bo wzajemna znajomość obu rynków nie jest jeszcze wystarczająca.

Wiceprezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Monika Piątkowska powiedziała, że obecnie Indie, pod względem liczby projektów prowadzonych przez PAIiIZ, są na szóstym miejscu. "Prowadzimy obecnie siedem projektów inwestycyjnych. Gdyby wszystkie zakończyły się sukcesem, ich wartość osiągnęłaby 10 mln euro i powstałoby 2 tys. nowych miejsc pracy" - powiedziała. Dodała, że w ubiegłym roku zakończone zostały dwa projekty inwestycyjne.

Piątkowska ujawniła, że jeśli chodzi o projekty indyjskie, największym zainteresowaniem cieszą się te z sektorów BPO (Business process outsourcing) i ICT. "W Indiach mieliśmy bardzo dużo spotkań z izbami gospodarczymi i stowarzyszeniami przedsiębiorców. Najczęściej padającym słowem było "joint venture", właśnie w sektorach BPO i ICT. Spory nacisk firmy kładą na tzw. smart city, czyli zarządzanie miastami w rożnych aspektach, takich jak ochrona środowiska, czy komunikacja" - powiedziała.

Jak dodała, polskie firmy technologiczne mogły by zaangażować się w projekty smart city w Indiach, ale również można wykorzystać indyjskie know-how do zarządzania, czy też doskonalenia zrządzania polskich miast.

J.J. Singh z Polsko-Indyjskiej Izby Handlowo-Przemysłowej powiedział PAP, że na targach są indyjskie i międzynarodowe małe firmy inżynieryjne. "Targi mają duże znaczenie dla przemysłu inżynieryjnego w Indiach. Zawieranych jest tu sporo kontraktów. Organizowane są z poparciem rządu indyjskiego" - powiedział.

Podczas targów PAIiIZ podpisał memorandum o współpracy z EEPC India (Engineering Export Promotion Council India), rządową agencją zajmującą się promocją indyjskich produktów i usług w sektorze inżynieryjnym.

Z Mumbaju Lukasz Osinski

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)