Polskie centra nowoczesnych usług dla biznesu w światowej czołówce

Z listy 500 inwestorów Fortune Global, aż 73 korzysta ze wsparcia ulokowanych w Polsce ośrodków nowoczesnych usług dla biznesu działających w sektorze, który wg. ABSL, do końca roku 2020 zatrudniać będzie nawet 300 tys. osób. Branża BPO/SSC, IT i R&D rozwija się świetnie, co na globalnej mapie stawia nasz kraj w gronie czołowych lokalizacji dla zagranicznych firm i udowadnia, że nowoczesne usługi są jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi naszej gospodarki.

Polskie centra nowoczesnych usług dla biznesu w światowej czołówce

04.10.2016 11:27

Z listy 500 inwestorów Fortune Global, aż 73 korzysta ze wsparcia ulokowanych w Polsce ośrodków nowoczesnych usług dla biznesu działających w sektorze, który wg. ABSL, do końca roku 2020 zatrudniać będzie nawet 300 tys. osób. Branża BPO/SSC, IT i R&D rozwija się świetnie, co na globalnej mapie stawia nasz kraj w gronie czołowych lokalizacji dla zagranicznych firm i udowadnia, że nowoczesne usługi są jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi naszej gospodarki.

Sektor nowoczesnych usług dla biznesu rozwija się w naszym kraju wyjątkowo prężnie. Polskie ośrodki już na stałe wpisały się w sieć relacji międzynarodowych korporacji, dla których ulokowanie części swojego zaplecza w stolicy lub jednej z regionalnych aglomeracji stanowi źródło przewagi konkurencyjnej oraz znacznie zwiększa ich możliwości rozwojowe. Polskie centra bowiem gwarantują doświadczoną i wysoko wykwalifikowaną kadrę specjalistów, a także świetnie rozwiniętą pod względem technologicznym infrastrukturę.

Artykuł został przygotowany na postawie Raportu "Sektor Nowoczesnych Usług Biznesowych w Polsce 2016" opracowanego przez specjalistów z ABSL oraz John Lang LaSalle - międzynarodowej firmy świadczącej kompleksowe usługi doradcze w zakresie najmu. Pełną treść Raportu odnaleźć można na portalu BazaBiur.pl - wyszukiwarce nowoczesnych powierzchni biurowych do wynajęcia, gdzie dostępne są również raporty rynkowe, aktualności branżowe, porady ekspertów i szczegółowe analizy. ##Sektor nowoczesnych usług biznesowych napędza rynek pracy Obecnie w 936 centrach nowoczesnych usług dla biznesu zlokalizowanych w Polsce, zatrudnienie znajduje ok. 212 tys. osób z czego aż 177 tys. w centrach zagranicznych. Tych na terenie kraju działa niemal 700, a znacznie więcej niż połowa z nich należy do firm-inwestorów. Napływający spoza Polski kapitał jest głównym motorem rozwojowym branży BPO, SSC, IT i R&D, w której, jak podają specjaliści z ABSL, zatrudnionych do końca 2020 roku może być nawet 300 tys.
ekspertów. Ma to ogromne znaczenie dla polskiego rynku pracy, szczególnie, że trend ten cały czas zwyżkuje i tylko między 2015, a 2016 rokiem zatrudnienie w sektorze nowoczesnych usług wzrosło o 25%, a w samych centrach zagranicznych przybyło aż 35 tys. nowych miejsc pracy. Wśród ośrodków z zagranicznym kapitałem, własne centra posiada 73 inwestorów znajdujących się na liście Fortune Global 500, a 21 z nich (zatrudniających 29 tys. pracowników) zajmuje miejsca w pierwszej setce. ##Usługi wspólne i informatyczne Największą część zatrudnienia w całym sektorze generują centra SSC, czyli tzw. centra usług wspólnych. Ich wysoki, bo aż 34-procentowy udział jest wynikiem istnienia dużej liczby zagranicznych ośrodków, które swoje działania skupiają właśnie na tej branży. Patrząc jednak jedynie na rodzime firmy - sektor numer jeden to branża informatyczna, która rozwija się bardzo prężnie przede wszystkim z powodu wzrostu małych przedsiębiorstw IT (także o charakterze rodzinnym). Pozostałą część zatrudnienia generują
centra outsourcingowe oraz ośrodki zajmujące się badaniami i rozwojem. ##Mapa polskich centr usług dla biznesu Centra usług funkcjonują w ponad 40 polskich miastach. Każdy z 11 głównych ośrodków zatrudnia co najmniej 3,5 tys. osób we wszystkich czterech sektorach, a 7 największych z nich oferuje miejsca pracy dla ponad 10 tys. specjalistów każdy. Zdecydowanym liderem na mapie naszego kraju jest Kraków (ponad 50 tys. zatrudnionych w branży usług biznesowych), co czyni go również najważniejszym ośrodkiem tego typu w całej Europie Środkowo-Wschodniej. W grupie aglomeracji skupiających ponad 100 centrów znajduje się także stolica, Trójmiasto i uważany za niezwykle wygodny do życia Wrocław.

Zwyżkowy trend w sektorze nowoczesnych usług dla biznesu najprawdopodobniej utrzyma się także w przyszłości. Zagraniczni inwestorzy doceniają wysoki stopień dojrzałości polskich ośrodków, a także relacji, które udało się wypracować w ciągu kilku ostatnich lat. Wysokie kompetencje i doświadczenie specjalistów, a także stały dopływ młodej kadry to również plus naszego rynku, który sprawia, że polski sektor usługowy może czuć się bezpiecznie i nie musi obawiać konkurencji choćby w postaci rynku azjatyckiego.

Artykuł sponsorowany

Źródło artykułu:Artykuł sponsorowany
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)