Polskie i niemieckie regiony przygraniczne chcą przyspieszenia współpracy
Rozwój współpracy między polskimi i
niemieckimi regionami przygranicznymi odbywa się zbyt wolno -
uważają przedstawiciele władz regionów zrzeszonych w Polsko-
Niemieckim Partnerstwie Odry.
Wojewodowie i marszałkowie polskich województw a także premierzy niemieckich landów spotkali się w środę w Poznaniu. W spotkaniu wzięli udział m.in. premierzy Brandenburgii, Meklemburgii- Przedpomorza i Saksonii, wiceburmistrz Berlina oraz marszałkowie i wojewodowie województw dolnośląskiego, lubuskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.
Jak powiedział na konferencji prasowej marszałek wielkopolski Marek Woźniak, zarówno polscy jak i niemieccy uczestnicy spotkania zgodzili się, że choć strony mają sobie wiele do zaproponowania, wzajemna współpraca rozwija się zbyt wolno.
_ Chodzi nam o to, by stworzyć nową jakość w tym obszarze, który ma bardzo duży potencjał i który powinien się dynamicznie rozwijać. Dziś nie posiadamy instrumentów do sprawnej współpracy, uzgadniania wspólnych przedsięwzięć i doprowadzania ich do realizacji. Nie posiadamy też źródeł ich finansowania _ - powiedział Woźniak.
Jak dodał, istnieje możliwość pozyskania funduszy m.in. na aktywizację gospodarczą, rozwój transgranicznej komunikacji a także na współpracę naukową, kulturalną i turystyczna ze środków unijnych.
_ Zaproponowałem jako pewną perspektywę na najbliższe lata, abyśmy wzięli pod uwagę całkiem nowy instrument, który zaproponowała UE, czyli Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej (EUWT). To instrument pozwalający stworzyć podmiot prawa europejskiego, który mógłby ubiegać się np. o fundusze unijne. Podjęliśmy się, wraz z Brandenburgią, rozpoznania na gruncie polskiego i niemieckiego prawa stworzenia EUWT. Jeśli okaże się to obiecującym instrumentem - spróbujemy taki podmiot zarejestrować i w Polsce i w Niemczech _" - powiedział Woźniak.
Inicjatywa Polsko-Niemieckiego Partnerstwa Odry, rozpoczęta w 2006 roku, służyć ma współpracy przy projektach dotyczących terenów przygranicznych. Główne obszary współpracy w ramach Polsko- Niemieckiego partnerstwa Odry to gospodarka, komunikacja oraz turystyka.